Yenidünya küreselleşmesi yaklaşımı ve pandemi sürecinde yerel yönetimlerin dönüşümü (Avrupa Birliği-Türkiye)
New world globalization approach and transformation of local governments during the pandemic (European Union-Turkey)
  1. Tez No: 749449
  2. Yazar: MEHMET CAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM BERKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmada esas olarak pandemi süreci ve küreselleşmenin yerel düzeydeki yerini alan yenidünya küreselleşmesi yaklaşımı doğrultusunda yerel yönetimlerin dönüşümü analiz edilmektedir. Küreselleşme nüvesi ile birlikte yerinden yönetim kuruluşlarının yerel özerklikleri ve yetki alanları genişlemiş, yenidünya küreselleşmesi yaklaşımı ile yerel yönetimlerin dönüşüm eğilimleri ivme kazanmıştır. Yerel yönetimlerin reforma tabi tutulmasında etkili olan küreselleşme ve pandemi süreci Avrupa Birliği'nin kurucu devletleri, Almanya, Fransa ve İtalya ile üyelik sürecinde bulunan Türkiye'nin yerel yönetsel yapısını şekillendirmiştir. Pandemi sürecinin yarattığı sosyal, ekonomik ve toplumsal bunalımlar merkezi yönetimlerin güç ve yetkilerini azaltmış, yerel yönetim idarelerinin kamu politikalarının belirlenmesindeki rolünü arttırmıştır. Bu çerçevede çalışmada, yerellik, âdem-i merkeziyetçilik, yerel özerklik, yurttaşların yönetime katılımı ve çoğulculuk gibi kavramların genel tanımı olan yerel yönetimler sisteminin reform süreçleri açıklanmıştır. Konu, yenidünya küreselleşmesi yaklaşımında yer alan Kutsal ortak mücadele, milletler bütünleşmesi, şehir devletlerin yükselişi, dönüşüm sürecinde ortak yerel politikalar ve yerel hareketlilik ilkeleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Avrupa Birliği üye ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti'ni gerek iktisadi ve politik gerekse sosyal ve çevre alanlarında zor bir dönem içerisinde bırakan küresel pandemi sürecinin yerel yönetim politikaları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Almanya, Fransa, İtalya ve Türkiye'nin yerel yönetimler alanında reforma ve yeni bir model önerisine ihtiyaç duyduğu noktası, karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Yenidünya küreselleşmesi yaklaşımı ve pandemi süreci sosyal ve toplumsal açıdan Avrupa Birliği üye ülkeleri ile Türkiye'nin yerel yönetim politikalarını etkilemiştir. Pandemi sürecinde, yerinden yönetim kuruluşlarının yaşadığı sorunların yerel kalkınma politikaları, yerel eşitsizliklerin ortadan kaldırılması, sürdürülebilir yerel yönetim politikalarının uygulamamasından ve evrensel yerel yönetim modelinin bulunmamasından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study mainly analyzes the transformation of local governments in line with the pandemic process and the new world globalization approach that replaces globalization at the local level. With the globalization core, the local autonomy and jurisdiction areas of decentralization institutions have expanded, and the transformation trends of local governments have gained momentum with the new world globalization approach. The globalization and pandemic process, which has been effective in reforming local governments, has shaped the local administrative structure of the founding states of the European Union, Germany, France and Italy, as well as Turkey, which is in the accession process. The social, economic and social crises created by the pandemic process have reduced the power and authority of central governments and increased the role of local government administrations in determining public policies. In this framework, the study explains the reform processes of the local government system, which is the general definition of concepts such as subsidiarity, decentralization, local autonomy, citizen participation in governance and pluralism. The subject is evaluated within the framework of the principles of sacred common struggle, integration of nations, rise of city-states, common local policies in the transformation process and local mobility in the new world globalization approach. The effects of the global pandemic process, which has left the European Union member states and the Republic of Turkey in a difficult period both in economic and political, social and environmental areas, on local government policies are examined. The point that Germany, France, Italy and Turkey need reform and a new model proposal in the field of local governments has been analyzed comparatively. The new world globalization approach and the pandemic process have socially and socially affected the local government policies of the European Union member states and Turkey. During the pandemic process, it was concluded that the problems experienced by decentralized government organizations stemmed from local development policies, elimination of local inequalities, lack of implementation of sustainable local government policies and the lack of a universal local government model.