Bazı biyostimülant uygulamalarının öküzgözü üzüm çeşidinde verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of some biostimulant applications on the production and quality of the öküzgözü grape variety
  1. Tez No: 749448
  2. Yazar: AYDIN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ HALLAÇ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bağlarda yoğun sentetik kimyasal kullanımı ile doğal dengenin bozulması, çevre kirliliklerinin oluşması ve canlılarda hayati tehlikelerin ortaya çıkması sürdürülebilir bağcılık tekniklerinin ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Sürdürülebilir bağcılık kapsamında uygun maliyetli, çevre dostu tekniklerden biri de biyostimülant uygulamalarıdır. Bu çalışmada biyostimülant uygulamalar kapsamında Colostrum (hayvansal amino asit), Vulcano (bitkisel amino asit) ve BlackJak (humik asit) ticari isimli preparatların Öküzgözü çeşidinde verim ve kalite üzerine etkileri incelenmiştir. Biyostimülant uygulamaların etkileri tane eni, boyu, 100 tane ağırlığı, salkım eni, boyu, ağırlığı, verim, pH, SÇKM, titrasyon asitliği, olgunluk indisi, renk değerleri, toplam fenolik madde, toplam flavanoid miktarı, antosiyanin ve L-askorbik asit değerlerinin saptanması ile belirlenmiştir. Biyostimülant uygulamaları arasında salkım boyu, tane L değeri, titrasyon asitliği, olgunluk indisi, SÇKM ve L- askorbik asit değerlerinde önemli farklılıklar belirlenmiştir. Salkım boyu en yüksek değeri Colostrum (HA=21.99 cm) uygulamasında, tane L değeri (33.67) BlackJak (HU) uygulamasında tespit edilmiştir. En yüksek SÇKM değeri Vulcano (BA=17.37°Brix), Kontrol (17.22°Brix) ve Colostrum (HA=17.10°Brix) uygulamalarında belirlenmiştir. Titrasyon asitliği Kontrolde (5.82) en düşük, BlackJak+Colostrum (HU+HA=7.98) ve Colostrum (HA=7.73) uygulamalarında en yüksek değerleri almıştır. Tanelerde en yüksek antosiyanin miktarı BlacJack+Colostrum da (HU+HA=1396.20 mg/100g TA) olurken L- askorbik asit değeri Vulcano uygulamasında (BA= 8.47 mg/100g TA) belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular genel olarak göz önünde bulundurulduğunda üretim sırasında yapraktan uygulanan biyostimülantların asmalarda verim ve kalitenin arttırılmasına yönelik olarak tavsiye edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The deterioration of the natural balance with the intense use of synthetic chemicals in the vineyards, the occurrence of environmental pollution and the emergence of life-threatening dangers show how important sustainable viticulture techniques are. One of the cost-effective and environmentally friendly techniques within the scope of sustainable viticulture is biostimulant applications. In this study, which was carried out to increase the yield and quality of grapevine, the effect of commercial preparations Colostrum (animal originated amino acid), Vulcano (plant originated amino acid) and BlackJak (humic acid) on Öküzgözü was investigated. Determination of the effects of biostimulant applications, were determined with grape width, grape length, 100 grape weight, cluster width, cluster height, cluster weight, yield, pH, water soluable solid, titration acidity, maturity index, color values, total phenolic compounds, total flavonoid, anthocyanin and L-ascorbic acid values Significant differences were determined between the biostimulant applications in cluster size, grape L value, titration acidity, maturity index, water soluble solid, anthocyanin and L-ascorbic acid values. The highest value of cluster length was determined in Colostrum (HA=21.99 cm) application, and the L value (33.67) was determined in BlackJak (HU) application. The highest water soluble solid was determined in Vulcano (BA=17.37°Brix), Control (17.22°Brix) and Colostrum (HA=17.10°Brix) applications. Titration acidity was lowest in Control (5.82) and highest in BlackJak+Colostrum (HU+HA=7.98) and Colostrum (HA=7.73) applications. While the highest amount of anthocyanin was in BlacJack+Colostrum (HU+HA=1396.20 mg/100g TA), L-ascorbic acid value was determined in Vulcano application (BA= 8.47 mg/100g TA). Considering the findings obtained from this study in general, it was concluded that foliar applied biostimulants during production can be recommended to increase yield and quality in vines.