Polimer esaslı filamentten 3 boyutlu yazıcıyla cıvata üretiminin mekanik özelliklerine etkisi
The effect of bolt production from polymer-based filament with 3D printer on mechanical properties
- Tez No: 749457
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR SEYDİBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Eklemeli imalatta son yıllarda yaygın olarak kullanılan 3 boyutlu yazıcıların kullanımı genişlemiş olup, çeşitli ürün grupları üretilmeye başlanmıştır. Bu yöntemle; geleneksel üretim yöntemlerinden farklılık gösterilerek, çelik malzemeden imal edilen cıvata ve somunların, yeni bir üretim yöntemi olan 3 boyutlu yazıcıyla üretilerek ,3D- yazıcı yönteminde polimer esaslı PA6, PETG, PLA, PA6 %10 karbon fiber filamentten M8x50 DIN 933 cıvata ve M8 DIN 934' e göre somun tasarlanmıştır. Üretilen bu cıvata ve somunların 3 boyutlu yazıcıda üretimi esnasında uygulanan nozul baskı yönlerine (±45° ve 0/90°) göre üretilmiştir. Somunların üretilmesinin asıl nedeni; cıvatalara uygulanacak olan tork vb. gibi mekanik testlerde somun ile bağlanması gerektiğinden üretimi yapılmıştır. Baskı yönlerinin cıvata ve somunlarda mekanik özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen veriler kullanılan çeşitli malzemeler ile kıyaslanarak malzeme seçimi ve baskı yönünün optimum verimlilikte nasıl davranışlar sergileyeceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study ; the use of 3D printers,which have been widely used in additive manufacturing in recent years, has expanded and various product groups have begun to be produced. With this method; differing from traditional production methods, bolts and nuts made of steel material were produced with a 3D printer, a new production method, and M8x50 DIN 933 bolts and nuts according to M8 DIN 934 were produced from polymer-based PA6, PETG, PLA, PA6 10% carbon fiber filament in 3D-printing method. These produced bolts and nuts are produced according to the nozzle pressure directions (±45° and 0/90°) applied during the production of the 3D printer. The main reason for the production of nuts; torque etc. to be applied to the bolts in mechanical tests, it is produced because it needs to be connected with a nut. The mechanical properties of the printer directions on bolts and nuts were investigated. By comparing the obtained data with various materials used, it has been observed how the material selection and printing direction will behave in optimum efficiency.