Dc-Dc converter topologies for electric vehicles, plug-in hybrid electric vehicles and fast charging
Elektrikli araçlar, plug-in hibrit elektrikli araçlar ve hızlı şarj için dc-dc dönüştürücü topolojileri
- Tez No: 749467
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN TACER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
There has been a rise in oil and gas use in the 21st century, which has led to issues including global warming, climate change, and a lack of crude oil. As a result of these factors, automakers have been investigating ways to make solar technology more practical. This means that solar electric cars can make good use of rapid chargers. In terms of carbon emissions, electric vehicles (EVs) are regarded as a viable alternative to internal combustion (I-I) motor vehicles. In any event, their true advantages have yet to be clearly shown, but there are several ways to boost their vitality efficiency. When utilizing energy generated by fossil fuels to charge electric vehicles, a significant amount of power is lost. There are a lot fewer benefits to using electric cars than there are to using renewable sources of power. But despite its environmental benefits, the electric car industry has only witnessed moderate growth in recent years due to a dearth of EV charging stations, slow charging periods, and grid instability during peak hours. The authors recommend a high-gain, quick-charging DC-DC converter and an algorithm for managing the converter for a grid-integrated electric vehicle charging station (EVCS). The suggested converter and its control algorithm are examined in three distinct ways using the MATLAB/Simulink tool. A rapid charger battery/super capacitor is employed in this dissertation. When the supercapacitor voltage drops below the battery voltage, the battery may provide power. As a result, the storm's weight is given a rather uniform distribution. As a result, the necessary power has been delivered to the load using these two energy sources. A supercapacitor is employed to give power to the motor at fast speeds because of the coding in these input sources, which selects the requirement for authority at a certain moment for the motor. The output power is often provided by a battery. Solar energy is the primary source of power for this function. Fast charging of Li-ion battery cells may be achieved by delivering continuous current to charge the batteries such that they charge faster than conventional constant voltage charging. To maximize battery charging efficiency, the fast-charging method makes use of the battery management system. Additionally, PWM is regulated using a MOSFET to control the output voltage.
Özet (Çeviri)
yüzyılın ilerlemesiyle birlikte petrol ve gaz kullanımında bir artış yaşanmış, bu da küresel ısınma, iklim değişikliği, ham petrol kıtlığı gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenlerle otomobil şirketleri güneş teknolojisini günlük hayatta kullanılabilir hale getirmek için araştırmalara başladı. Bu nedenle, hızlı şarj cihazlarının güneş enerjisi elektrikli araçlar için oldukça pratik olduğu kanıtlanmıştır. Elektrikli araçlar (EV'ler), daha düşük karbon emisyonlu iç ateşlemeli (I-I) motorlu araçlara sağlam bir alternatif olarak kabul edilir. Her durumda, gerçek faydaları henüz açıkça doğrulanmazken, canlılık verimlilikleri çok sayıda açıdan geliştirilebilir. Elektrik arabalarını şarj etmek için petrol santrallerinden gelen elektriği kullanırken çok fazla güç kaybı vardır. Bu, YENILENEBILIR kaynaklardan elektrik kullandıysak, EV'lerin karbon emisyon faydalarının olduğundan çok daha az olduğu anlamına gelir. Elektrikli araçlar (EV' ler) daha çevre dostu bir ulaşım şekli olsa da, elektrikli araçlar pazarı, EV şarj istasyonlarının eksikliği, yavaş şarj süreleri ve yoğun saatlerde şebeke kararsızlığı nedeniyle son yıllarda sadece mütevazı bir büyüme gördü. Pil yedeklemeli şebeke entegre Solar PV tabanlı Elektrikli Araç Şarj İstasyonu (SPV-EVCS) için yazarlar, yüksek kazançlı, hızlı şarj eden bir DC-DC dönüştürücü ve dönüştürücüyü kontrol etmek için bir algoritma öneriyor. MATLAB/Simulink aracı, önerilen dönüştürücünün performansına ve kontrol algoritmasına üç farklı şekilde bakmak için kullanılır. Daha sonra doğru olduklarından emin olmak için OPAL-RT'nin Gerçek Zamanlı Dijital Simülasyon (RTDS) ile kontrol ederler. Bu tezde, hızlı şarj pili / süper kapasitör güneş enerjisinde kullanılan çift kaynaklıdır. Süper kapasitör voltajı akü voltajı altına daldığında pil muhtemelen güç verecektir. Bu şekilde, fırtına için orta derecede tutarlı bir yük profili oluşturulur. Yani bu iki enerji kaynağı, gerekli olan yüke güç sağlamak için kullanıldı. Enerji yönetim sistemi, motor için belirli bir zamanda otorite ihtiyacını seçmek için bu giriş kaynaklarındaki kodlamalar aracılığıyla uygulanacaktır, bu nedenle yüksek hızda, gücü sağlamak için bir süper kapasitör kullanılır. Ortalama bir oranda, çıkışta güç vermek için bir pil kullanılır. Güneş enerjisi bu amaçla ana enerji kaynağıdır. Ve, pilleri şarj etmek için sabit akım sağlayarak Li-ion pil hücrelerine hızlı şarj tekniğini uygulayarak, normal sabit voltaj şarjından daha hızlı şarj olurlar. Hızlı şarj tekniği, pili daha verimli şarj etmek için pil yönetim sistemini de takip eder. Ve süper kapasitör, sabit voltaj olan standart prosedür tarafından ayarlanır. Bu tezde, güvenilir kaynaklar daha sonra, genel tasarımı ve senaryoya göre nasıl şarj edileceğini ve boşaltılacağını kontrol etmek için kullanılan bir pic-18f452 mikrodenetleyicisi aracılığıyla uygulanan enerji yönetim sistemini kullanarak aracın şaftının motoru olan çıkış yüküne güç vermek için kullanılır. PIC-18f452, panelden giriş almaya ve PWM'yi mppt (maksimum güç noktası izleme) ve güneş panelinden maksimum güç regülasyonu elde etmek için düzenlemeye programlanmış bir denetleyici olarak kullanılmaktadır