Grid-connected inverter for high-power on-board charger for electric vehicle
ELEKTRİKLİ ARAÇLARA YÖNELİK YÜKSEK GÜÇLÜ DAHİLİ ŞARJ CİHAZI İÇİN ŞEBEKEYE BAĞLANAN İNVERTÖR
  1. Tez No: 917235
  2. Yazar: RECEP UGUR YETGİN
  3. Danışmanlar: DR. SZáMEL LáSZLó
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Budapest University of Technology and Economics
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İklim değişikliği ve fosil yakıt kaynaklarının tükenmesi konusundaki endişeler, son on yılda elektrikli araçların (EV) cazibesini artırmıştır. EV gelişiminin ilk aşamaları, otomobillerde daha fazla yenilenebilir enerji kullanılmasına yönelik büyük fırsatlar sunmaktadır. Araçtan şebekeye güç aktarımında, Şebeke için pik yük dengelemesi açısından güncel araştırmaların ilgi konusu olan şarj sistemi, elektrikli araçların en önemli bileşenlerinden biridir. Ayrıca, Şebekeye güç sağlama yeteneği, EV'ler için çift yönlü güç akışı çözümlerine olan ilgiyi artırmıştır. Sonuç olarak, çok sayıda EV'nin kontrolsüz şarj edilmesi, elektrik şebekesi üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir ve bu da elektrik kesintilerine, voltaj dalgalanmalarına, harmonik kirliliğe ve diğer sorunlara neden olabilir. Ancak, yüksek petrol maliyetlerinin bir sonucu olarak artan iklim değişikliği sorunu, elektrikli araçlara olan ilgiyi ve araştırmaları artırmaktadır. Yakıt hücreli araçlar, bataryalı elektrikli araçlar ve şarjlı hibritler (yerleşik bataryalı elektrik motoru ve geleneksel içten yanmalı motor) dahil olmak üzere birçok farklı türde elektrikli otomobil geliştirilmekte ve piyasaya sürülmektedir. Tek yönlü veya çift yönlü güç akışına sahip araç dışı ve araç içi EV şarj sistemleri aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir: 1) Tek yönlü şarj sistemi, ihtiyaç duyulan donanım miktarını azaltır ve bağlantı sorunlarını basitleştirir. 2) Çift yönlü şarj sistemi, pil enerjisinin şebekeye geri gönderilmesine olanak tanır. Bu çalışmanın amacı elektrikli araçlar için 6,6kW çift kademeli araç içi şarj cihazı oluşturmaktır. Sonuç olarak, yerleşik şarj cihazı topolojisi, yerleşik şarj cihazı teknolojisinin geliştirilmesinde kritik öneme sahiptir. 6.6kw yerleşik şarj istasyonu için aralıklı takviyeli PFC (Güç Faktörü Düzeltme) dönüştürücüsü Güçlendirme Akım Döngüsü Tasarımı, LCC Dönüştürücü Akım Döngüsü Tasarımı, Gerilim Döngüsü Tasarımı ve izole LCC rezonans DC-DC dönüştürücüsünden ve Aşırı Akım Koruma tekniğinden oluşan yerleşik şarj cihazı topolojisini kullanacağız. Simulink'i oluşturmak için MATLAB kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concerns about climate change and the depletion of fossil fuel supplies have raised the appeal of electric vehicles (EVs) during the last decade. The early stages of EV development provide huge opportunities to use more renewable energies in autos. The charging system, which has been the subject of current research attention in terms of vehicle to grid power transmission to provide peak load balancing for the Grid, is one of the most significant components of EVs. Furthermore, the ability to provide power back to the Grid has sparked interest in bidirectional power flow solutions for EVs. As a result, uncontrolled charging of a large number of EVs can have a severe influence on the electrical grid, resulting in power outages, voltage fluctuations, harmonic pollution, and other issues. However, the growing challenge of climate change as a result of high oil costs is driving interest in and research into electric vehicles. Many various types of electric cars are being developed and pushed, including fuel cell vehicles, battery electric vehicles, and plug-in hybrids (electric motor with on-board battery and a traditional internal combustion engine). Offboard and on-board EV charging systems with unidirectional or bidirectional power flow can be classified as follows: 1) A unidirectional charging system reduces the amount of hardware needed and simplifies connecting issues: 2) A bidirectional charging system allows battery energy to be sent back into the grid. The purpose of this study is to create a 6.6kW double-stage on-board charger for electric vehicles. As a result, the on-board charger topology is critical in the development of on-board charger technology. This study, however, is focused on“Grid-connected Inverter for High Voltage Battery on Board Charger.”In order to achieve our aim of developing two-stage topologies, we'll need your help. We'll use the on-board charger topology, which consists of an interleaved boost PFC (Power-Factor Correction) converter and isolated LCC resonant DCDC converter, Boost Current Loop Design, LCC Converter Current Loop Design, Voltage Loop Design, and Over Current Protection technique, for the 6.6kw on-board charging station. MATLAB was used to create the Simulink.