Ökaliptus (Eucalyptus camaldulensis) ve Yaban Mersini (Myrtus communis) türleri ile ilgili morfolojik ve sitolojik araştırmalar
Morphological And Cytological Investigations On Eucalyptus (Eucalyptus camaldulensis) And Blueberry (Myrtus communis)
  1. Tez No: 749473
  2. Yazar: KÜBRA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DOĞAN, PROF. DR. FİLİZ VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Myrtaceae (Mersingiller) familyası çok yıllık genellikle ağaç veya bodur, yarı çalımsı formda olan, yılın her günü yeşil yapraklı bitki üyelerini içerir. En önemli özellikleri ise yapraklarının uçucu yağ bakımından oldukça zengin olmasıdır. Bu nedenle eczacılık ve kozmetik alanlarında özellikle tercih edilmektedir. Okaliptüs (Eucalyptus) ve mersin (Myrtus) familyanın önce gelen cinslerindendir. Her iki cinse ait türlerle ilgili biyokimyasal içeriğini aydınlatma ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak anatomik özellikleri ile ilgili yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle ülkemizde bu cinslerin temsilcisi Mrytus communis L. ve Eucalyptus camadulensis Dehn. türlerinin gövde, yaprak, çiçek, polen, meyve ve tohumları ile ilgili morfolojik, anatomik, sitolojik verilerin ortaya konması amaçlanmıştır. Bitki örnekleri Antalya Konyaaltı ilçesinden Aralık 2020'de toplanarak teşhis sonrasında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumuna M. communis için MARE 22444, E. camadulensis için MARE 22445 numarası ile kayda geçirildi. Her iki türde de anatomik kesitler alındı. Palinolojik ölçümler gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlara göre her türünde dairesel gövdeye sahip olduğu ve gövdelerin anatomik yapısının dıştan içe doğru peridermis, parankima, floem, ksilem ve parankimatik öz bölgelerinden oluştuğu belirlendi. Gövdedeki öz bölgesi E. camaldulensis'de 4 kollu yıldız şeklinde Myrtus communis'da ise üçgen şeklinde olduğu belirlendi. Her iki türü yaprak anatomisi karşılaştırıldığında ise E. camaldulensis yapraklarının ekvifasiyal ve amfistomatik, Myrtus communis yapraklarının ise bifasiyal ve hipostomatik olduğu saptandı. Her iki türde de yapraktaki epidermisin altında salgı kanallarına rastlandı. E. camaldulensis'in çiçekleri petal içermezken, Myrtus communis çiçekleri 5 adet beyaz petale sahiptir. Ayrıca her iki türde de drupa tipi sert tohum bulunmaktadır. Olgun polen taneleri de her iki türde de isopolar polenlerin hepsi küçük yapıda triangular şekilli ve apertür yapıları trikolporattır. Ekzin yüzeyleri ise psilat ornamentasyonludur.
Özet (Çeviri)
The Myrtaceae (Mersingiller) family includes perennial plant members, usually in tree or dwarf, semi-shrub form, with green leaves every day of the year. The most important feature is that the leaves are very rich in essential oil. For this reason, it is especially preferred in the fields of pharmacy and cosmetics. Eucalyptus (Eucalyptus) and myrtle (Myrtus) are the first genus of the family. There are many studies on elucidating the biochemical content of species belonging to both genera. However, there is not enough research on its anatomical features. Therefore, the representatives of these genera in our country, Mrytus communis L. and Eucalyptus camadulensis Dehn. It is aimed to reveal morphological, anatomical and cytological data about stem, leaf, flower, pollen, fruit and seeds of species. Plant samples were collected from Antalya Konyaaltı district in December 2020 and registered in Marmara University Faculty of Pharmacy Herbarium with the number MARE 22444 for M. communis and MARE 22445 for E. camadulensis after identification. Anatomical sections were taken in both species. Palynological measurements were performed. According to the results obtained, it was determined that all types have circular stems and the anatomical structure of the stems consists of peridermis, parenchyma, phloem, xylem and parenchymatic core regions from the outside to the inside. The pith region on the stem was found to be 4-armed star-shaped in E. camaldulensis and triangular in Myrtus communis. When the leaf anatomy of both species was compared, it was determined that the leaves of E. camaldulensis were equifacial and amphistomatic, while the leaves of M. communis were bifacial and hypostomatic. Secretory ducts were found under the epidermis in the leaf in both species. The flowers of E. camaldulensis are petalless, while the flowers of M. communis have 5 white petals. There are also drupa-type hard seeds in both species. In mature pollen grains, in both species, all isopolar pollens are small, triangular in shape and aperture structures are tricolporate. Exine surfaces are ornamented with psilate.