Ekip kaynak yönetimi uygulamaları üzerinde temel kişilik özelliklerinin etkisi: Türk sivil özel havayolu kabin ekiplerine ilişkin bir araştırma
The effect of five personality traits on crew resource management practices: A research based on Turkish civil aviation cabin services
- Tez No: 749472
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Ekip Kaynak Yönetimi uygulamaları üzerinde temel kişilik özelliklerinin etkisi; Türk sivil özel havayolu kabin ekiplerine ilişkin bir araştırma başlığı altında uçuş emniyeti sağlanması açısından ülkemiz özel havayolu taşıyıcısı işletmelerinde görevli kabin ekibi üyelerinin kişilik özellikleri boyutlarının Kabin Ekibi Ekip Kaynak Yönetimi uygulamalarına yönelik tutumlar üzerindeki etkisinin anket çalışması ile varılan sonuçlarını ortaya koymayı gündeme getirmektedir. Bu yaklaşımla, ülkemiz havayolu işletmelerinde kabin ekibi eğitimleri esas tutularak, kabin ekibi kişilik özellikleri kapsamında; dışa dönüklük, duygusal dengesizlik, yumuşak başlılık, deneyime açıklık ve sorumluluk ifadeleri ile kabin ekibi Ekip Kaynak Yönetimi kapsamında uçuş emniyeti sağlanması, güç mesafesi, stres yönetimi, iletişim ve kurallara uyum boyutlarına ait ifadelere verilen cevaplar üzerinden kişilik özelliklerinin uçuş emniyeti sağlanması üzerindeki etkisi analiz edilerek incelenmektedir. Günümüzde sivil havacılık faaliyetlerinin kabul edilebilir hata oranı ile yürütülmesi temel amaçlardan birisidir. Ancak teknolojik gelişmelerin varlığına rağmen hala uçak kazaları ile karşılaşılmaktadır. Ortaya çıkan bu olumsuzluğun yarattığı problemlerin çözümüne ulaşmak adına yapılan araştırmalarda kaza oluşumunun nedenleri arasında insan faktörünün varlığı birinci öncelik olarak görülmektedir. Bu araştırma ile kokpit ve kabin ekibi arasındaki iletişim sürecinde ortaya çıkan aksaklıklar detaylı bir şekilde incelenerek yaşanan aksaklıkların çözümüne katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of basic personality traits on Crew Resource Management practices; with the title of a research on Turkish civilian private airline cabin crews, it brings to the agenda the results of a survey study of the effect of personality traits of cabin crew members working in our countrys' private airline airlines on attitudes towards Cabin Crew Crew Resource Management practices in terms of ensuring flight safety. With this approach, based on the cabin crew trainings in the airline companies of our country, within the scope of by analyzing cabin crew personality traits such as extroversion, emotional instability, agreeableness, openness to experience and responsibility and the answers given to the expressions of flight safety within the scope of cabin crew resource management, power distance, stress management, communication and compliance with the rules is being examined. Nowadays, carrying out civil aviation activities with on acceptable error rate is one of the main objectives. However, despite the existence of technological developments, plane crashes are still encountered. In the researches carried out in order to reach the solution of the problems created by this negativity, the presence of the human factor in the causes of the accidents is observed as the first priority. With this research, it is aimed to contribute to the solution of the problems arising in the communication proses between cockpit crew and cabin crew members by examining in detail.