BIM tabanlı çizilen projelerin mevzuata uygunluk denetimini gerçekleştiren sistem geliştirilmesi
Development of a system for code compliance checking of BIM based projects
- Tez No: 749482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BASRİ BAŞAĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tez çalışmasında, BIM tabanlı çizilen konut tipi mimari projelerin Türkiye'de yapı mevzuatı içerisinde yer alan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği, Otopark Yönetmeliği ve Sığınak Yönetmeliği içerisinden seçilen kat yükseklikleri hesabı, TAKS hesabı, KAKS (Emsal) hesabı, asgari bina otopark ve sığınak hesabı kurallarına göre otomatik olarak mevzuata uygunluk denetimini gerçekleştiren ve sonuç raporunu oluşturan TRegCheck (Turkish Regulation Checking System) programı geliştirilmiştir. TRegCheck, BIM tabanlı çizilen bina modelindeki elemanların özelliklerini ve ilgili bina yönetmeliklerinin kurallarını dikkate alarak bilgisayar tarafından otomatik mevzuata uygunluk denetimi yapan kural tabanlı bir kontrol sistemidir. TRegCheck programının verimliliğinin belirlenmesi için tez kapsamında incelenen dört örnek bina projelerinin bir belediyede İmar ve Şehircilik Müdürlüğünde çalışan ve proje kontrol işleri ile ilgilenen beş teknik personele (inşaat mühendisi, mimar) uygunluk kontrolleri manuel olarak yaptırılarak elde edilen sonuçlar ile TRegCheck programından alınan sonuçların doğruluk ve zaman açısından kıyaslaması yapılmıştır. TRegCheck programının mevzuata uygunluk denetimleri için hem zaman açısından hem de karşılaşılan hata oranını en aza indirgeme açısından hedeflendiği doğrultuda verim sağladığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the calculation of floor heights, TAKS calculation, KAKS (Precedent) calculation, minimum building parking lot and shelter, selected from the Planned Areas Type Zoning Regulation, Parking Lot Regulation and Shelter Regulation, which are included in the construction legislation in Turkey, of the residential type of architectural projects drawn based on BIM. TRegCheck (Turkish Regulation Checking System) program has been developed, which automatically performs a regulatory compliance check according to account rules and generates the final report. TRegCheck is a rule-based control system that automatically checks compliance with the legislation by computer, considering the properties of the elements in the BIM-based building model and the rules of the relevant building regulations. Based on the results obtained from the thesis study, various studies that can be done are opened. As stated in the thesis, studies can be carried out by the relevant institutions and academic units in order to expand the scope of the work carried out on the determined rules and adapt it to all legislation. In addition, this proposal, which was developed over the architectural project control process, is expected to be stimulating for other related disciplines, both academically and in the sector.