Örgütsel sinizmin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü: Sağlık sektöründe bir araştırma
The mediating role of organizational identification in the relationship between organizational cynicism and intention to leave: A research in health sector
  1. Tez No: 749483
  2. Yazar: DENİZ ARIKÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırma; örgütsel sinizm, örgütsel özdeşleşme ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkileri incelemek ve örgütsel sinizmin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgütsel özdeşleşmenin aracılık rolü olup olmadığını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Covid-19 pandemisi koşullarında gerçekleştirilmiş olduğundan veriler Muğla ilinde bulunan sağlık kurumları ve hastanelerde görev yapan 356 sağlık çalışanının katılımı ile online bir anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizleri SPSS 26 programında yapılmıştır. Farklılık analizlerinde iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında T testi, ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında ANOVA veya Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir. Değişkenler arasındaki aracılık rollerine ilişkin analizler ise IBM SPSS Process Macro 4.1 uygulamasında yapılmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel sinizmin bilişsel, duyuşsal, davranışsal boyutları ve işten ayrılma niyeti arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Örgütsel özdeşleşme ile örgütsel sinizmin bilişsel, duyuşsal, davranışsal sinizm boyutları ile işten ayrılma niyeti arasında ise negatif yönde ve anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte örgütsel sinizmin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal sinizm boyutlarının işten ayrılma niyeti ile aralarındaki ilişkide örgütsel özdeşleşmenin aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel sinizm ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide örgütsel özdeşleşmenin aracılık etkisi incelendiğinde ise elde edilen bulgular örgütsel sinizm ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide örgütsel özdeşleşmenin aracılık etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Research; The aim of this study was to examine the relationships between organizational cynicism, organizational identification and turnover intention and to determine whether organizational identification has a mediating role in the effect of organizational cynicism on turnover intention. Since the research was carried out under the conditions of the Covid-19 pandemic, the data were collected by an online survey method with the participation of 356 healthcare professionals working in healthcare institutions and hospitals in Muğla. Analysis of the research data was made in SPSS 26 program. In the analysis of differences, the T test was used to compare two independent groups, and the ANOVA or Kruskal Wallis test was used to compare more than two independent groups. Relationships between variables were evaluated with Pearson correlation tests. Analyzes of mediation roles between variables were made in IBM SPSS Process Macro 4.1 application. As a result of the research, positive and significant relationships were found between the cognitive, affective, and behavioral dimensions of organizational cynicism and the intention to leave. It was determined that there were negative and significant relationships between organizational identification and cognitive, affective, and behavioral cynicism dimensions of organizational cynicism and intention to leave. In addition, it has been determined that organizational identification has a mediating effect on the relationship between cognitive, affective and behavioral cynicism dimensions of organizational cynicism and intention to leave. When the mediating effect of organizational identification on the relationship between organizational cynicism and turnover intention is examined, the findings show that organizational identification has a mediating effect on the relationship between organizational cynicism and turnover intention.