Metabarkodlama ve biyoinformatik entegrasyon ile yüksek verimli böcek biyoizleme
High throughput insect biomonitoring with metabarcoding and bioinformatics
  1. Tez No: 749487
  2. Yazar: METEHAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Belirli bir habitatta yaşayan canlı çeşitliliğini araştırmak ve o habitatın yapısını çözmek hep bir merak odağı olmuştur. Günümüzde dünya üzerinde birçok araştırmacı tarafından yürütülen çalışmalarda tanımlanan türler ve türler arası ilişkiler ortaya konmaktadır. Son yıllarda canlılarla yapılan çalışmalarda moleküler yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde faunayı, taksonomi uzmanı olmaksızın mevcut yöntemlerden daha hassas ve daha hızlı bir şekilde listelemek mümkün olmaktadır. Bu çalışmalar içerisine böcek türlerinin tespitinde görece uzun süren arazi çalışmaları, tür teşhislerindeki zorluklara karşı yeni bir protokol geliştirilmesi ve mevcut DNA referans kütüphanelerinde kayıt altına alınması ulusal ve uluslararası düzeyde önem taşımaktadır. Bu noktadan hareketle bu çalışmada biyolojik çeşitlilik açısından önemli olan böcekler üzerinden yeni bir protokol oluşturulmuştur. Bu protokol ile çevre araştırmalarında hızlı bir şekilde sonuç alınabilecektir.
Özet (Çeviri)
Researching the diversity of species that living in a particular habitat and solving the structure of that habitat has always been a focus of interest. Today, the defined species and inter-species relations are revealed in studies carried out by many researchers around the world. In recent years, molecular methods have been used in research with species. Thanks to these methods, it is possible to list the fauna more precisely and faster than the existing methods without a taxonomy expert. Among these studies, relatively long field studies in the detection of insect species, developing a new protocol against the difficulties in species identification and recording it in existing DNA reference libraries are of national and international importance. From this point of view, in this study, a new protocol was created on insects, which are important in terms of biological diversity. With this protocol, it will be possible to get results quickly in environmental research and the results will be recorded.