İlaçlamanın coğrafi işaretli ığdır beyaz üzümü / miskalı meyvesinde bakteriyel mikrobiyota üzerine etkilerinin metabarkodlama yöntemi ile belirlenmesi
Determination of the effects of pesticide application on bacterial microbiota of geographically indicated iğdir white grape / miskali fruit by metabarcoding method
  1. Tez No: 1011772
  2. Yazar: ÖZGÜÇ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN HÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Sınırlı yayılışa sahip endemik türler, özelleşmiş üretim yöntemleriyle elde edilen gıda ürünleri ve bölgeye özgü tarım ürünleri, bulundukları bölgenin biyolojik ve kültürel çeşitliliğini oluşturan önemli unsurlardır. Bu çeşitliliğin korunması amacıyla coğrafi işaret tescili gibi yöntemler uygulanmaktadır. Iğdır Beyaz Üzümü (Miskalı), Iğdır'a özgü mikroklima iklim koşullarında yetişen ve coğrafi işaret tescili bulunan bir çeşit olup, ilin kültürel tanıtımı ve biyolojik zenginliği açısından önem taşımaktadır. Bu üzüm bağlarında, hastalık ve zararlılarla mücadele amacıyla rutin ilaçlama programları uygulanmaktadır. Kullanılan pestisitlerin tipi, uygulama zamanı ve dozu, bitki ve çevre sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Üzüm meyve yüzeyinde doğal olarak bulunan bakteri topluluğu (mikrobiyota), meyve kalitesi, fermantasyon süreçleri ve genel sağlık durumu üzerinde etkilidir. Rutin ilaçlamaların bu mikrobiyal topluluk yapısını değiştirdiği bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, Iğdır Beyaz Üzümü'nde yapılan rutin ilaçlamaların, meyve yüzeyindeki doğal bakteriyel mikrobiyotanın kompozisyonu ve göreli bollukları üzerindeki etkilerini metabar kodlama yöntemiyle ortaya koymaktır. Çalışmada, ilaç uygulanmış ve uygulanmamış üzüm meyvelerinin yüzeyinden alınan sürüntü örneklerinden DNA ekstraksiyonu yapılmıştır. Bakteriyel 16S rRNA geninin V3-V4 bölgeleri hedeflenerek Illumina MiSeq platformunda yeni nesil dizileme gerçekleştirilmiştir. Tüm biyoinformatik analizler Galaxy bulut platformu üzerinden yürütülmüş ve bakteriyel taksonlar cins düzeyinde tanımlanmıştır. İlaçlama öncesi (İÖ) ve ilaçlama sonrası (İS) alınan örneklerdeki mikrobiyotalar karşılaştırılarak, ilaçlamanın etkisi tartışılmıştır. Çalışma sonucunda, ilaçlı ve ilaçsız numunelerdeki doğal bakteriyel mikrobiyota metabarkodlama ile karakterize edilmiş; ilaçlamanın belirli bakteri cinslerinin bolluğunu baskılarken, diğerlerinin bolluğunu artırdığı tespit edilmiştir. Meyve yüzeyindeki bakteri yükü ve kompozisyonunda belirgin değişimler gözlenmiştir. Bu bulgular, mevcut ilaçlama programlarının zamanlama, pestisit tipi ve dozaj açısından yeniden değerlendirilmesi gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Endemic species with limited distribution, food products obtained through specialized methods, and region-specific agricultural crops are significant components that constitute the biological and cultural diversity of their regions. Practices such as geographical indication registration are implemented to protect this diversity. Iğdır White Grape (Miskalı) is a geographically indicated variety grown under the unique microclimatic conditions of Iğdır and plays an important role in the cultural promotion and biological richness of the province. In these vineyards, routine pesticide application programs are carried out to combat diseases and pests. The type, timing, and dosage of the pesticides used are critical for plant and environmental health. The natural bacterial community (microbiota) present on the grape berry surface influences fruit quality, fermentation processes, and overall health. It is known that routine pesticide applications alter this microbial community structure. The aim of this study was to determine the effects of routine pesticide applications on the composition and relative abundances of the natural bacterial microbiota on the surface of Iğdır White Grape berries using a metabarcoding approach. DNA was extracted from swab samples collected from the surfaces of pesticide-treated and untreated grape berries. Next-generation sequencing targeting the V3-V4 regions of the bacterial 16S rRNA gene was performed on the Illumina MiSeq platform. All bioinformatic analyses were conducted using the Galaxy cloud platform, and bacterial taxa were identified at the genus level. The microbiota of samples collected before pesticide application (IO) and after pesticide application (IS) were compared to discuss the impact of pesticide application. As a result of the study, the natural bacterial microbiota of both treated and untreated samples was characterized via metabarcoding. It was determined that pesticide application suppressed the abundance of certain bacterial genera while increasing the abundance of others. Pronounced changes were observed in the bacterial load and composition on the fruit surface. These findings highlight the necessity of re-evaluating current pesticide application programs in terms of timing, pesticide type, and dosage.