Covıd-19 salgını sırasında yakınını kaybetmiş kişilerde depresyon, anksiyete, somatizasyon ve uzamış yas ile ilişkili faktörler
Factors associated with depression, anxiety, somatization, and prolonged grief in beloved persons during the covid-19 pandemic
- Tez No: 749513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı; COVID-19 salgını sırasında yakınını kaybetmiş kişilerde depresyon, anksiyete, somatizasyon ve uzamış yas arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin çeşitli illerinden COVID-19 salgını sırasında yakınını kaybetmiş bireyler oluşturmaktadır. Katılımcıların depresyon, anksiyete ve somatizasyon düzeylerini belirlemek amacıyla Türkiye'de geçerlik ve güvenirlik çalışmaları, Yazıcı Güleç ve arkadaşları tarafından hazırlanmış olan Hasta Sağlık Anketi-9 Depresyon (PHQ9), Hasta Sağlık Anketi-15 Somatizasyon (PHQ15) ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (GAD7) ölçekleri kullanılmıştır. Uzamış yas kavramı için ise Işıklı ve Keser (2019) tarafından Türkçeye uyarlanmış Uzamış Yas Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı (SPSS) bilgisayar temelli istatistik programı ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is; to examine the correlation between depression, anxiety, somatization, and prolonged grief in people who have lost a relative during the COVID-19 pandemic. Following this purpose, the research has been carried out through the survey method. The individuals from various provinces in Turkey, who lost a loved one during the COVID-19 pandemic, constitute the sample of the research. To determine the levels of the participants' depression, anxiety, and somatization, the studies of validity and reliability in Turkey and the scales Patient Health Questionnaire-9 Depression (PHQ-9), Patient Health Questionnaire-15 Somatization (PHQ-15), and Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7) prepared by Yazıcı Güleç and her friends, have been used. For the concept of prolonged grief, the Scale of Prolonged Grief that is adapted to Turkish by Işıklı and Keser (2019) has been used. The data that has been collected is analyzed through the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS), a computer-based statistics program.