Yerel yönetim çalışanlarının toplumsal cinsiyet algılarının kadın çalışanlara yönelik tutumlarına etkisi
The effect of gender perceptions of local government employees on their attitudes to female employees
  1. Tez No: 749512
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KIRCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, yerel yönetim çalışanlarının toplumsal cinsiyet algılarını ve kadın çalışanlara yönelik tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Altınordu Belediyesi çalışanlarından 261 kişi oluşturmuştur. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği (TCAÖ) ve Kadın Çalışanlara Yönelik Tutum Ölçeği (KÇYTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, ANOVA Testi, Pearson korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların %37,9'sının 25-34 yaş aralığında, %58,6'sının erkek, %46'sının lisans ve üzeri eğitim düzeyinde, %81,6'sının evli olduğu ve % 87,4'ünün çekirdek ailede yaşadığı belirlenmiştir. Araştırmada katılımcıların TCAÖ toplam puan ortalamalarının 96,11±15,55 ve KÇYTÖ toplam puan ortalamalarının 2,84±0,36 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive and relationship seeker in order to determine the gender perceptions of local government employees and their effects on their attitudes towards female employees. The sample of the study consisted of 261 employees of Altınordu Municipality. Informative Information Form, Gender Perception Scale (GPS) and Attitudes Towards Female Employees Scale (ATFES) were collected. Number, percentage, mean, standard deviation, t test, ANOVA test, Pearson correlation and regression analyzes were used in the analysis of the data. 37.9% of the participants are in the 25-34 age range, 58.6% are male, 46% are at undergraduate or higher education level, 81.6% are married and 87.4% live in a nuclear family determined. In the study, it was found that the participants' total mean scores of GPS were 96.11±15.55, and total mean scores of ATFES were 2.84±0.36.