Dört ve beş yıldızlı otel mutfak çalışanlarının fazla çalışma algısı ve yaşam memnuniyeti ilişkisi: Bodrum üzerine bir araştırma
The relationship between overworking perception and life satisfaction of four and five star hotel kitchen staff: A study on Bodrum
  1. Tez No: 749514
  2. Yazar: UFUK SARICIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Muğla'nın Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan mutfak personelinin fazla çalışmaya (gönüllü ya da gönülsüz) yönelik algılarını ve fazla çalışmanın yaşam memnuniyeti üzerindeki etkisini belirlemektir. Yapısal bir anket formunun kullanıldığı çalışmada 391 kişiden veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerden (freakans, aritmetik ortalama), T testi ve Tek Yönlü ANOVA testinden yararlanılmıştır. Otel işletmelerinde çalışan mutfak personelinin fazla çalışma ile yaşam memnuniyeti arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon testi, fazla çalışmanın yaşam memnuniyeti üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla basit regresyon testi kullanılmıştır. Fazla çalışma fiziksel yorgunluk, özel ve sosyal yaşam, zaman, iş doyumu ve bağlılık, yönetim ve diğer personel ile ilişkiler ve ücret ve terfi imkânları olmak üzere altı boyuttan oluşmaktadır. Çalışma mutfak personelinin fazla çalışma ile ilgili algılarının yüksek, yaşam memnuniyeti seviyelerinin ise orta derecede olduğunu göstermektedir. Fazla çalışma ile ilgili en önemli olumsuzluklar çalışanların fiziksel olarak yorulmaları, işte fazla zaman geçirmeleri ve özel ve sosyal yaşama yeterli vakit ayıramamalarıdır. Cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, gelir durumu, haftalık çalışma süresi, mesleğe bağlı olarak sağlık sorunları yaşama açısından mutfak personelinin fazla çalışma algıları anlamlı farklılık göstermektedir. Ancak, mutfak çalışanlarının demografik özelliklerine; cinsiyetlerine, medeni durumlarına, yaşlarına, işletmedeki görevlerine, gelir durumlarına göre yaşam memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Bununla birlikte; yaşam memnuniyetinde eğitimin, haftalık çalışma saatinin ve mesleğe bağlı olarak sağlık sorunu yaşamanın önemli değişkenler olduğu belirlenmiştir. Mutfak çalışanlarının fazla çalışma algısı ile yaşam memnuniyeti arasında olumsuz bir ilişki bulunmakta olup çalışanların fazla çalışma ile ilgili olumsuz algıları arttıkça yaşam memnuniyeti de düşmektedir. Bu memnuniyetsizlikler iş doyumu ve örgüte bağlılık, yönetim ve diğer personelle olan ilişkilerde yaşanan sorunlar ile ücret ve terfi konusundaki sıkıntılardan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perceptions of the kitchen staff working in four and five star hotels in Bodrum towards overworking and the effect of overworking on life satisfaction. A structured questionnaire was used in the study. Data collected from 391 employees were analyzed using the SPSS statistical package program and interpreted. Descriptive statistics (frequency, arithmetic mean), T test and One Way ANOVA test were used in order to analyze the data. Pearson Correlation test was used to examine the relationship between overworking and life satisfaction of kitchen staff, and a simple regression test was used to determine the effect of overworking on life satisfaction. Overworking consists of six dimensions: physical fatigue, private and social life, time, job satisfaction and commitment, relationships with management and other personnel, and wage and promotion opportunities. The study shows that kitchen staff have a high perception of overwork, and a moderate level of life satisfaction. The most important negative aspects of overworking are the physical fatigue of the employees, spending too much time at work and not being able to spare enough time for private and social life. The overworking perceptions of the kitchen staff show significant differences in terms of gender, marital status, age, educational level, income status, weekly working hours, and experiencing health problems depending on the profession. However, no significant relationship was found between life satisfaction and demographic characteristics such as gender, marital status, age, position, and income level of kitchen staff. It has been determined that educational level, weekly working hours and having a health problem related to the profession are important variables affecting life satisfaction. There is a negative relationship between the perceptions of overworking and life satisfaction of kitchen staff, and as the negative perceptions of employees about overworking increase, life satisfaction decreases. These dissatisfactions arise from job satisfaction and commitment to the organization, problems in relationships with management and other personnel, and problems in wage and promotion opportunities.