Diatomitin bitümlü sıcak karışımlarda filler olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of diatomite in a hot mix asphalt as a filler
- Tez No: 749530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT MOROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ülkemizin sahip olduğu kaynakların verimli ve etkin kullanımı ile sürdürülebilir bir çevre için alternatif malzemeler bulmak ve araştırmak günümüzde büyük öneme sahiptir. Kompozit malzemelerin tamamında olduğu gibi bitümlü karışımlarda da çeşitli katkı malzemeleri kullanılarak karışımın davranışlarını geliştirmek, dayanımını arttırmak ve bakım-onarım maliyetlerini ve sürelerini azaltmak amaçlanmıştır. Günümüzde bitümün modifiyesi ile ilgili çalışmalar artmış ve farklı malzemelerin bitümlü sıcak karışım (BSK) kaplamalar üzerindeki etkileri daha geniş ölçekte ele alınmaya başlanmıştır. Çalışmada, diatomitin asfalt beton kaplamalarda filler olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla kireçtaşı agrega ve kırmataş tozu filler kullanılarak %3, 3.5, 4, 4.5, 5 bitüm içeriklerinde Marshall briketleri hazırlanmıştır. Hazırlanan bu numunelere Marshall stabilite ve akma deney prosedürü uygulanarak stabilite, akma, pratik özgül ağırlık (Dp), boşluk yüzdesi (Vh) asfaltla dolu boşluk oranı (Vfa), agregalar arası boşluk miktarı (VMA) değerleri bulunmuştur. Kireçtaşı numune sonuçlarından elde edilen veriler ile ilgili grafikler çizilerek optimum bitüm miktarı %4.68 olarak belirlenmiştir. Belirlenen optimum bitüm miktarı esas alınarak ve aynı gradasyon kullanılarak kireçtaşı filler ile diatomit filler malzemesi %0, 25, 50, 75, 100 oranlarında yer değiştirilerek diatomit ikameli asfalt beton numuneler üretilmiştir. Diatomit filler ikameli briketlerin stabilite, akma, Dp, Vh, Vfa, VMA değerleri tespit edilerek deney sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde %25 diatomit filler içeren numunelerin yüksek stabilite ve uygun akma değerlerine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important today to find and research alternative materials for a sustainable environment, with the efficient and effective use of resources that our country has. As with all composite materials, Bituminous blends are intended to optimize the behavior of the mix using a variety of additives, increase its durability and reduce maintenance cost/time. Currently, the Modified mix is accelerated and the effects of different materials on the mix are investigated. Our study explored the mixture effects of diatomit as mineral filler in bitumen-hot mixtures. The study explored the availability of diatomitine as filler in asphalt concrete skins. To this end, Marshall briquettes were prepared in all contents of 3, 3.5, 4, 4.5, 5% using limestone aggression and fringe powder filler. These samples were prepared with the Marshall stability and flowing experimentation procedure, stability value, flow value, bulk specific gravity (Dp), percentage of voids (Vh), percent voids filled with asphalt (Vfa), voids in mineral aggregate (VMA) values were found. The optimum amount of bitrate is determined by drawing relevant graphics from limestone sample results. Based on the optimum amount of bits determined and using the same gradation, limestone filler and diatomical filler material were replaced by 0, 25, 50, 75, 100%, producing samples of diatomically substituted asphalt concrete. Diatomitic filler have been evaluated by detecting the stability, flow, Dp, Vh, Vma, VMA values of substituted briquettes. Research has found that samples containing 25% diatomites have high stability and proper flow values.