Endüstriyel ve doğal atıkların bitümlü sıcak karışımlarda kullanılabilirliğinin araştırılması
Usability of industrial and natural waste materials in hot mix asphalt mixtures
  1. Tez No: 416928
  2. Yazar: ŞEVKET ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BEKİR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünya nüfusu arttıkça, ortaya çıkan atıklar da aynı oranda artmakta ve çeşitlenmektedir. Günümüzde ortaya çıkan bu atıkların çoğunun, yüzlerce hatta binlerce yıl çevrede kalacağı düşünülmektedir. Çevre koşullarında ayrışmayan atık maddelerin oluşması, insan nüfusunun artması ile birleştirildiğinde atık maddelerin yönetilmesi ve yeniden değerlendirilmesi önem kazanmıştır. Atık maddelerin geri dönüştürülmesi ya da tekrar kullanılabilmesi sürdürülebilir bir çevre ve ekonomi açısından oldukça önem kazanmaktadır. Atık maddelerin kullanımı hakkındaki yeni ve yenilikçi araştırmalar sürekli artmaktadır. Bu maddelerin değerlendirilmesinde yol inşaatları büyük rol almaktadır. Bu nedenle, ülkemizde ve dünyada birçok resmi kurum, özel sektördeki firmalar, yol inşaatında kullanılan geri dönüşümlü malzemelerinin fizibilitesini, çevresel uygunluğunu ve performansını değerlendiren çok geniş çalışmalar ve araştırma projeleri yapmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, döküm fabrikalarından ortaya çıkan atık döküm kumu ve çinko fabrikasından ortaya çıkan hammadde cürufu filler olarak, diyatomit ve pomza atıkları ise elyaf yerine kullanımı çeşitli oranlarda denenerek Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) Taş Mastik Aşınma tabakasında kullanılabilirliği incelenmiştir. Marshall numuneleri üretilmiş, bu numunelere yapılan deneylerde Marshall parametreleri belirlenerek sonuçlar katkısız numunelerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, optimum bitüm miktarı belirlenen atık katkılı numunelere indirekt çekme deneyleri uygulanmış ve bu atıkların Taş Mastik Asfalt karışımlarında kullanılma potansiyelinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
By the increase of the world population, the amount of waste materials also increases similarly. It is predicted that these materials stay on the environment for many years. The existance of the waste materials which cannot be recycled becomes more important as the population increases. Recycling and reusing these materials are significant for sustainability and economy. New researches are being made about the use of waste materials. Road construction area plays an important role in using waste materials. For this reason, in our country and the world, a bunch of private and official organizations work on the wide range of studies which evaluates the environmental impact, feasibility and performance. In this thesis study, the waste materials of foundry sand received from the moulding factories and zinc slag taken from the zinc producing factories are used as filler material. Also, diatomite and pumice materials are used as fiber in different percentages in Hot Mix Asphalt (HMA) Stone Mastic Asphalt surface mixtures. The Marshall samples are produced and the Marshall parameters are received. Then, the results of the samples are compared. Moreover, indirect tensile strength test is conducted for the samples produced with the optimum binder content. Finally, it has been found that these waste materials have a high potential to be used in Stone Mastic Asphalt mixtures.