Application of artificial intelligence in urban design and spatial transformation
Kentsel mekanda yapay zeka uygulaması ve mekansal dönüşüm
- Tez No: 749532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL CENK HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Siri, Alexa ve benzer şekilde diğer akıllı kişisel asistan uygulamaları bizden öğrenmek için tasarlanmaktadır. Bu yapay zeka destekli cihazlar yaşamımızın farklı yönleri ile ilişki kurarak ve tanıyarak yaşamımızı kolaylaştıran, ihtiyaçlarımızı karşılayan, alacağımız kararları daha verimli kılan ve performans sağlayan bir dünyayı geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu süreçte elde edilen deneyimler; yaşamımızı ve dünyamızı geliştirmek için yapay zekadan öğrenebileceğimiz ve yararlanabileceğimiz pek çok konu olduğunu ortaya koymuştur. Son yıllarda akademisyenler ve işletmeler yapay zekanın şehirlerimizi daha iyi anlamamıza nasıl yardımcı olabileceğini araştırmakta; daha önce elde etmenin, ölçmenin ve değerlendirmenin zahmetli olduğu verileri yapay zeka yardımıyla kısa sürede, en az çaba harcayarak ortaya koyan tasarım çözümleri üretmektedir. Bu yenilikçi yaklaşım ve yöntemler kentsel mekanlar hakkında bilgi üretmek ve alternatif tasarımlar geliştirmemiz için yeni fırsatlar sunmaktadır. Dolayısıyla günlük yaşamımızda akıllı teknolojilerin kullanımındaki hızlı artışla birlikte, şehirlerimizin ve kentsel alanlarımızın tasarım ve yönetiminin bilim, teknoloji ve özellikle yapay zeka tarafından yönetileceği zamanlar artık uzak değildir. Bu nedenle, yapay zekanın mekansal organizasyon ve kentsel tasarımdaki uygulamaları için farklı olasılıkları keşfetmek, çağdaş şehirlerimizi veri odaklı, teknolojik olarak gelişmiş ve çevre dostu bir şekilde tasarlamak için kentsel tasarımcılar ve plancılar için bir günümüzün ihtiyacıdır. Bugünün ve yarının karmaşık kentsel sorunlarını çözmek için akıllı ve kapsayıcı bir yaklaşıma uyum sağlamaları gerekmektedir. Bu çalışmada yapay zekanın kentsel alandaki olası uygulamalarını kavramak ve akıllılık, sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık bağlamında kentsel alanların üzerindeki etkisini tarafsız bir şekilde anlaşılmasını sağlamak amacıyla aynı doğrultuda bir girişimdir. Ayrıca, teknolojinin hızlı adaptasyonu ve sanallık aracılığıyla gerçekliği nasıl tasavvur ettiğimizde devrim yaratan en son algoritmik araçların gelişi nedeniyle kentsel tasarımdaki değişen dinamiklere geniş bir perspektif sunuyor.
Özet (Çeviri)
Siri, Alexa, and similarly other smart personal assistants are programmed in learning from us. They familiarize themselves according to our lifestyle, so that they learn from our habits and perform more efficiently and improve a world of artificial intelligence-powered devices around us. But what can we learn from AI in order to improve our physical World is the question that arises. Academicians and different businesses around the globe are already looking for ways AI can help us better understand our cities, uncovering information that was previously considered impossible to quantify, and producing design solutions that could challenge what's humanly possible. The knowledge of AI makes new opportunities to develop in our urban spaces through creativity and innovation. As we are witnessing a rapid increase in the usage of smart technologies in our everyday life, days aren't far when the designing and management of most of the cities and urban spaces globally shall be governed by science, technology, and especially artificial intelligence. Therefore, exploring different possibilities for applications of AI in spatial organization and urban design is a must for urban designers and planners in order to design our contemporary cities with a data driven, technologically advanced and eco-friendly manner and ensure a smart and inclusive approach to solve complex urban issues of today and tomorrow. This research work is also an attempt in the same direction with the aim of comprehending possible applications of AI in urban domain and develop an unbiased understanding of the subject in terms of its impact on the urban spaces in context of Smartness, Sustainability and Inclusiveness of our world cities. It presents a wide perspective on changing dynamics in urban design due to fast adaptation of technology and arrival of latest algorithmic tools revolutionizing how we conceive reality through virtuality.