Diyabetik ayakkabıların, diyabetik periferik nöropatili hastalarda denge ve fiziksel aktiviteye etkisi
Effect of diabetic shoes on balance and physical activity in patients with diabetic peripheral neuropathy
- Tez No: 749534
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma diyabet ve nöropatili kişilerde kullanılan diyabetik ayakkabıların denge ve fiziksel aktivite üzerindeki etkisini araştırmak için tasarlandı. Çalışmaya yaşları 45-85 yaş arasında değişen, toplam 20 birey dahil edildi. Bireyler yalın ayak, gündelik (casual) ayakkabı, soft ayakkabı, diyabetik ayakkabılı olarak statik denge, dinamik denge ve fiziksel aktivite açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of diabetic shoes used on balance and physical activity in people with diabetes and neuropathy. A total of 20 individuals aged between 45-85 years were included in the study. Individuals were evaluated in terms of static balance, dynamic balance, and physical activity with bare feet, casual shoes, soft shoes, and diabetic shoes. Considering the results obtained from the study; It was observed that shoe use was an important factor in favor of individuals in terms of balance and physical activity in individuals with diabetic peripheral neuropathy (p0.05).