Diyabetik ayakkabı üretiminde kullanılacak olan derilere mikropartiküler sistemler yardımıyla antibakteriyel özellik kazandırılması
Antibacterial properties acquiring by microparticular systems on the leathers to use in the diabetic footwear manufacturing
  1. Tez No: 405255
  2. Yazar: FATİH YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ATA KARAVANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather Engineering, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Diyabet hastalığı küresel bir sorundur. Günümüzde, hasta olan kişi sayısı ve hastalığın tedavisi için harcanan miktar giderek artmaktadır. Diyabetli hastaların %20'si diyabetik ayak ülserine maruz kalmaktadır. Bu çalışmada, diyabetik ayakkabı üretiminde kullanılacak derilere uygulanmak üzere antibakteriyel madde içeren mikropartiküllerin hazırlanması, bu mikropartiküllerin finisaj işlemi ile deriler üzerine uygulanması ve gerekli testlerin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Farklı formülasyonlar şeklinde hazırlanan etken madde ve polimer karışımlarından püskürterek kurutma yöntemi ile mikrokapsüller üretilmiştir. Elde edilen mikropartiküllerin karakterizasyon çalışmaları yapılmış ve finisaj işlemi ile diyabetik ayakkabı üretiminde kullanılacak olan derilere uygulanmıştır. Finisaj işlemi tamamlanan derilere diyabetik ayakkabıların kullanımı sırasındaki performansı hakkında fikir verebilecek olan bazı fiziksel testler ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Finisaj işlemine tabi tutulmuş ancak fiziksel test uygulanmamış deriler ile finisaj işlemine tabi tutulmuş ve fiziksel test uygulanmış derilerin antibakteriyel özelliğinin belirlenmesi için yapılan mikrobiyolojik testler ve salım çalışmaları neticesinde hazırlanmış olan mikropartiküllerin etken madde salımını gerçekleştirebildiği, deri üzerine yapılan mikropartikül tatbik işleminin başarılı olduğu ve derilerin antibakteriyel özellik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes disease is a global problem. At the present time, the number of sick people and the amount of money spent on the treatment of the disease has been increasing. 20% of the patients with diabetes have been exposed to foot ulcer. It is aimed in this study to produce micro-particles containing antibacterial agent for using on leathers which are to be used in manufacturing diabetic shoes; to apply these micro-particles on leathers via finishing process and to perform necessary tests. Micro-capsules were produced by spraying and ustulation of a mixture of active agent and polymers which were prepared in various formulations. Characterization studies were performed for the acquired micro-particles and were applied on leathers which are to be used in manufacturing diabetic shoes. Some physical and microbiological tests were performed on the leathers after the finishing process in order to give some insights about daily use performance of diabetic shoes. After performing microbiological tests and delivery studies for determining the antibacterial qualities of both the leathers which were exposed to finishing process but not to physical tests and the leathers which were exposed to finishing process and to physical tests, it has been confirmed that prepared micro-particles are able to perform active agent delivery, also micro-particle application on vamp leather has been successful and that the leathers show antibacterial quality.