Diyabetik ayaklara yönelik kullanıcı odaklı ayakkabı tasarımlarının geliştirilmesi
User-centered shoe designs for individuals with diabetic foot conditions
  1. Tez No: 941483
  2. Yazar: SABİRE TIRPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÇİLEROĞLU, PROF. DR. ROBERT CHİEN-CHUNG CHEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Diyabet, ayak sağlığını tehdit eden ve uygun ayakkabı seçimini kritik kılan kronik bir hastalıktır. Bu araştırmanın amacı, fonksiyonellik ve estetiği birleştirerek diyabetli kadınların ayak ölçülerine uygun, güncel moda trendlerini yansıtan ortopedik/diyabetik ayakkabılar tasarlamak, üretmek ve kullanıcı görüşlerini belirlemektir. Kullanıcı odaklı tasarım ve karma yöntemle yürütülen araştırma; analiz, uygulama ve değerlendirme aşamalarından oluşmuştur. Analiz aşamasında 103 diyabetli kadından görüşme ve ayak ölçüm verileri toplanarak kullanıcı ihtiyaçları, sorunları, beklentileri ve ayak profilleri belirlenmiştir. Bu veriler, literatürdeki teknik özellikler ve moda trendleriyle sentezlenerek uygulama aşamasında CAD ile yeni bir iç kalıp ve“şık rahatlık”temalı ayakkabı modelleri (eskiz ve dijital temsiller) tasarlanmıştır. Uzman görüşleri ve pilot kullanıcı testleri (3 birey) sonrası nihai model belirlenerek 8 katılımcı için üretilmiştir. Değerlendirme aşamasında, 8 katılımcının 3 haftalık ayakkabı kullanımı sonrası“Görünüş Kaygısı Ölçeği”(Ön-Son Test) verileri Wilcoxon Testi (SPSS) ile analiz edilmiş; konfor, estetik ve memnuniyete dair nitel düşünceleri ise görüşmelerle yorumlanmıştır. Analiz aşamasındaki 103 kişilik veriler için tanımlayıcı istatistikler ve Ki-Kare testi kullanılmıştır. Bulgular, mevcut diyabetik ayakkabıların estetik, konfor ve erişilebilirlik açısından yetersiz olduğunu; bireylerin ekonomik ve estetik kaygılarla bu ayakkabıları kullanmadığını göstermiştir. Geliştirilen kullanıcı odaklı tasarımların ise görünüş kaygısını azalttığı ve olumlu geri bildirimler aldığı saptanmıştır. Çalışma, diyabetik ayakkabı tasarımına ve yaygınlaştırılmasına yönelik kullanıcı merkezli teknik, estetik ve stratejik öneriler sunarak kullanıcı memnuniyetini artırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a chronic disease that threatens foot health, making appropriate footwear crucial This research aimed to design, produce, and determine user opinions on orthopedic/diabetic shoes for women with diabetes, integrating functionality, aesthetics, and current fashion trends suitable for their foot measurements. Adopting a user-centered design and mixed-methods approach, the study comprised analysis, application, and evaluation stages. In the analysis, qualitative and quantitative data were gathered from 103 women with diabetes via semi-structured interviews and foot measurements to identify user needs, problems, expectations, and foot profiles. These data, synthesized with technical specifications from literature and fashion trends, informed the application stage, where a new shoe last was designed using CAD. Based on this last and design criteria (user expectations, technical requirements, fashion trends),“comfortable elegance”themed shoe models (sketches and digital representations) were created. Following expert opinions and pilot user tests (n=3), the final model was produced for 8 participants. In the evaluation stage, after 8 participants used the shoes for three weeks, quantitative data from the“Social Appearance Anxiety Scale Related to Footwear”(pre-post test) were analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank Test (SPSS). Qualitative feedback on comfort, aesthetics, and satisfaction was interpreted through interviews. Descriptive statistics and Chi-Square tests were used for the initial data from 103 participants. Findings indicated that existing diabetic footwear is deficient aesthetically, in comfort, and accessibility, with many women avoiding them due to cost and aesthetic concerns. The developed user-centered designs demonstrably reduced appearance anxiety and received positive feedback. This study offers user-centered technical, aesthetic, and strategic recommendations for diabetic shoe design and dissemination, aiming to enhance user satisfaction.