Ayakkabı imalat sektöründe iş gücü verimliliğinin artırılması
Increasing labor efficiency in the shoe manufacturing industry
  1. Tez No: 749544
  2. Yazar: MUHİTTİN ERVÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZETTİN HAKAN KARAÇİZMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Verimlilik çalışmaları sanayi üretiminin başladığı tarihten itibaren devam etmektedir. Bu çalışmalar farklı araçlar kullanılarak yapılmaya çalışılsa da temelinde karlılık esaslı çıktılar bulunmaktadır. Zaman etüdü verimlilik çalışmalarının temelini oluşturan bir araçtır. Zaman etütleriyle bir işin nasıl ve ne kadar sürede yapılması gerektiği sorusuna cevap aranmaktadır. Fakat tek başına bir çözüm yöntemi değildir. Operasyonlarda zaman içerisinde çalışanların işe alışmasından kaynaklı öğrenme etkisi ortaya çıkabilmektedir. Bu öğrenme etkisi operasyonların zorluk derecelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Montaj hattı dengeleme ise, üretim hattı boyunca operasyon işlem sürelerinden kaynaklı boşta kalma ve fazla iş yüklemelerini tespit ederek istasyonlar arasındaki işlem sürelerini aynı seviyeye çekmeyi amaçlamaktadır. Üretim hatlarında yapılan çalışmaların hatlarda nasıl değişimlere sebep olduğunu incelemek amacıyla da simülasyon yöntemi kullanılmaktadır. Hatlarda belirlenen anahtar performans göstergelerine göre simülasyon çıktıları karşılaştırılarak ekonomik yöntem seçilmektedir. Bu çalışmada tekstildeki konfeksiyon dikim bantlarına benzeyen ayakkabı dikim bantlarında kişi başına düşen üretim miktarlarını arttırmaya yönelik senaryo analizleri yapılmıştır. Öncelikle zaman etüdü yardımıyla ortalama işlem süreleri belirlenmiştir. Ardından diğer çalışmalardan farklı olarak öğrenme etkisi ile işlem süreleri geliştirilmiştir. Konum ağırlıklı ve konumdan bağımsız montaj hattı dengeleme çalışmaları ile simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada önerilerde bulunulmuş ve bu önerilerin daha verimli olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar karşılaştırıldığında mevcut duruma göre önerilen durumda kişi başı üretimde %29,6, çift başı maliyetinde ise %22,86 oranında iyileşme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficiency studies have been continuing since the start of industrial production. Although these studies are tried to be carried out using different tools, there are profitability-based outputs on the basis of it. Time study is a tool that forms the basis of productivity studies. With time studies, an answer is sought to the question of how and how long a job should be done. But it is not a stand-alone solution. A learning effect may occur in operations over time as employees get used to the job. This learning effect may differ according to the difficulty levels of the operations. Assembly line balancing, on the other hand, aims to bring the processing times between stations to the same level by detecting idle and overload due to operation processing times along the production line. Simulation method is also used in order to examine how the works done on the production lines cause changes in the lines. The economic method is selected by comparing the simulation outputs according to the key performance indicators determined on the lines. In this study, some scenarios have been tried to increase the per capita production of shoe sewing tapes, which are similar to garment sewing tapes in textiles. First of all, the average processing times were determined with the help of time study. Then, unlike other studies, processing times were improved with the learning effect. Position-weighted and position-independent assembly line balancing studies and simulation studies were carried out. More efficient working suggestions were made. When the results are compared, according to the current situation, 29.6% improvement in per capita production and 22.86% improvement in cost per pair has been achieved in the proposed situation.