Karadeniz kültürünün çağdaş Türk resim sanatına yansımaları
Reflections of Black Sea culture on contemporary Turkish painting
- Tez No: 749563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Var olma biçimini en iyi anlatan tanımlardan biri olan kültür, toplumların kimliğinin oluşmasında içinde barındırdığı öğeler ile bir bütündür. Somut olan ve somut olmayan unsurlar ile oluşum gösteren kültür, geçmişle gelecek arasında bir bağ görevi üstlenir. Türkiye'nin yedi bölgesinden biri olan Karadeniz Bölgesi' de, diğer bölgeler arasından, kültürel özellikleri bakımından hemen ayırt edilebilmektedir. Karadeniz Bölgesinde yaşayan insanların oluşturduğu toplulukların, ortak değerlerini yansıtan Karadeniz kültürü de, bölgenin coğrafi özelliklerinden, insanların günlük yaşantılarından, gelenek ve göreneklerden, dilden, dinden, yaşam şekillerinden harmanlanarak oluşmuştur. Geçmiş zamanlarda toplumların oluşturduğu bütün bu değerler ise gelecek olan yeni nesillere birer kültürel miras olarak kalmaktadır. Kültürel miras olarak, Karadeniz kültürünün şimdiki ve gelecek nesillere tanıtılması ve aktarılmasında, tarih süreci incelendiğinde ressamlarında büyük bir pay sahibi olduğu kesinlikle yadsınamaz. Bu bağlamda çalışma içerisinde Çağdaş Türk resim sanatı ressamlarının yapmış oldukları eserlerde, Karadeniz Kültürünü konu edinmiş ve çalışmalarına Karadeniz Kültürünü yansıtmış Türk ressamlarının eserleri incelenmiştir. Bu araştırma nitel araştırma yönteminin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırma konuyla ilgili bilimsel çalışma niteliği taşıyan geniş bir literatür incelemesi yapılmıştır. Karadeniz kültürünü eserlerine yansıtan ressamların, farklı konular içeren bu çalışmaları ileriki süreç içerisinde gelecek olan nesillere kültür aktarımında birer belge niteliği taşıdığı düşünülmektedir. Bölgedeki bu kültürel değerlerin korunması ve resim sanatına yansıtılması ile Çağdaş Türk Resminin içerik zenginliğinin bir parçası olduğu da görülmektedir. Korunmaya değer bu eserler geleceğe bırakılacak somut birer kültürel miras niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Culture, which is one of the definitions that best describes the way of existence, is a whole with the elements it contains in the formation of the identity of societies. Culture, which is formed with tangible and intangible elements, undertakes the task of connecting the past and the future. The Black Sea Region, which is one of the seven regions of Turkey, can be easily distinguished from other regions in terms of its cultural characteristics. The Black Sea culture, which reflects the common values of the communities formed by the people living in the Black Sea Region, was formed by blending the geographical features of the region, the daily lives of the people, traditions and customs, language, religion, and lifestyles. All these values created by societies in the past remain as cultural heritage for future generations. As a cultural heritage, it cannot be denied that the painters had a great share in the introduction and transfer of the Black Sea culture to current and future generations, when the historical process is examined. In this context, the works of Turkish painters, who focused on the Black Sea Culture and reflected the Black Sea Culture in their works, were examined in the works of Contemporary Turkish Painting Artists. This research is a descriptive study using qualitative research method. A wide literature review, which is a scientific study on the subject of the research, was conducted. It is thought that these works of painters who reflect the Black Sea culture on their works, which contain different subjects, are a document in the transfer of culture to future generations in the future. It is also seen that Contemporary Turkish Painting is a part of the richness of content with the preservation of these cultural values in the region and their reflection on the art of painting. These artifacts worth preserving are a tangible cultural heritage to be left to the future.