Modelling and analysis of hybrid regenerative power system combining with grid and solar energy
Şebeke ve güneş enerjisi bağlantılı hibrit rejeneratif güç sisteminin modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 749579
  2. Yazar: RAHMİ İLKER KAYAALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tezde doğru akımlı ve alternatif akımlı kritik yük taleplerine uygun, rejeneratif etki sayesinde verimli, yeni bir Merkezi Enerji Yönetim Sistemi (MEYS) tasarımı yapılarak düşük güçlerde çalışabilecek Hibrit Rejeneratif Güç Sistemi (HRGS) üzerinde çalışılmıştır. Bu güç sisteminin içinde bulunan ekipmanlar öncelikle ayrı ayrı oluşturularak çalıştırılmış ve farklı durumlarda bu ekipmanlara ait sonuçlar alınmıştır. HRGS; şebekeye LCL filtre ile bağlı çift yönlü çalışabilen DA-AA dönüştürücüsü, bataryalara bağlı çift yönlü çalışabilen izoleli DA-DA dönüştürücüsü, fotovoltaik panellere bağlı izoleli H-köprü DA-DA dönüştürücüsü ile DA ve AA yüklerinin birleştirilmesinden oluşmaktadır. HRGS topolojisi ortaya çıktıktan sonra ise güç sisteminin en verimli ve doğru şekilde çalışabilmesi için güç akış senaryolarını otomatik olarak yönetebilen, yenilikçi, verimli, yük taleplerine ve sistemdeki güç dengelerine uygun, özgün, kural tabanlı bir MEYS tasarımı yapılmıştır. Güç akış senaryoları ise öncelikle farklı durumlara göre tek başlarına çalıştırılmış olup daha sonrasında gerçek ışıma ve sıcaklık spektrumları kullanılarak MEYS ile birlikte çalıştırılmıştır. Daha sonra ise alınan sonuçlara göre güç sisteminin kendi içinde ne kadar verimli olduğu hesaplanmış ve literatürle karşılaştırıldığında diğer enerji yönetim sistemlerine göre hangi durumlarda avantajlı olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Hybrid Regenerative Power System (HRPS) was studied and operated at low powers with a designing a new Central Energy Management System (CEMS). It is suitable for the critical AC & DC loads and efficient thanks to the regenerative effect. Firstly, equipments in the power system were created and operated seperately and the results of these equipments were obtained in different cases. HRPS consists of a bidirectional inverter connected with LCL filter and grid, a bidirectional isolated DC-DC converter connected with batteries and an isolated unidirectional DC-DC converter connected to photovoltaic panels and combining AC & DC loads. After the HRGS topology emerged, an innovative, efficient, unique rule-based CEMS is created. It can automatically manage power flow scenarios in order to operate power system efficiently and accurately by evaluating load demands and power balances in the system. Power flow scenarios were first run alone according to different situations and then they were operated together with CEMS using real irradiance and temperature spectrums. Then, how efficient the power system is in itself was calculated according to the results obtained and when compared to the literature, it was emphasized in which cases it has advantageous than the other energy management systems.