Finite element modelling of hybrid stabilization systems for the bilevel disc degeneration of human lumbar spine
İnsan lomber omurgasının iki seviyeli disk dejenerasyonu için hibrit stabilizasyon sistemlerinin sonlu eleman modellemesi
  1. Tez No: 732381
  2. Yazar: EYLÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Füzyon, intervertebral disk (IVD) dejenerasyonu ile ilişkili spinal bozukluklar için çok yaygın bir tedavidir. Dinamik implantasyon sistemleri, füzyon işleminin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için dejeneratif disk hastalığı (DDD) için tercih edilen çözüm haline gelmiştir. Bu tezde, iki seviyeli dejeneratif disk hastalığının tedavisi için farklı ticari hibrit sistemler (HSSs) ve Mobile-PEEK olarak adlandırılan yeni tasarlanmış bir hibrit sistem analiz edilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Analizlerde L1-S1 lomber omurganın Sonlu Eleman (FE) modeli kullanılmış ve literatürde bu sistemlerin etkinliği ile ilgili bir karşılaştırma olmadığı için omurganın sağlıklı ve implante olması durumunda hareket değeri (ROM), disk içi basınç (IDP) ve von Mises gerilmesi (VMS) hesaplanmıştır. Ek olarak, Lomber Disk Protezi (ADR) sisteminin ve hibrit sistemlerin dinamik kısmından oluşan yeni hibrit kombinasyonlar, iki seviyeli disk dejenerasyonlarına opsiyonel tedavi önermek için analiz edilmiştir. Hibrit sistemlerin sonlu elemanlar analizi, bu tür sistemlerin, artan komşu segment dejenerasyonu olasılığını azaltırken, doğal lomber omurga hareketini de korumak için etkili olabileceğini göstermiştir. Sonuçlar, daha az esnek bir dinamik parçaya sahip olan B-DYN implantı ile yapay disk hibrit kombinasyonunun, geleneksel B-DYN hibrit yapısından daha fazla hareketlilik gösterdiğini ortaya koymuştur. Ek olarak; B-DYN, komşu segment hastalığı için herhangi bir endikasyon ve hiçbir implant başarısızlığı göstermemiştir. Benzer şekilde, Mobile-PEEK, arzu edilen esneklik ve komşu segmentte düşük basınca sahip olduğu tespit edildiğinden, gelecekteki ürün tasarımları için önemli girdiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Fusion is a very common treatment for spinal disorders associated with Intervertebral Disc (IVD) degeneration. Dynamic implantation systems have become the preferable solution for Degenerative Disc Disease (DDD) to eliminate the negative effects of fusion prosedure. In this thesis, different commercial Hybrid Stabilization Systems (HSSs) and a new designed HSS named as Mobile-PEEK were analysed and compared to each other for the treatment of bilevel DDD. Finite Element (FE) model of L1-S1 lumbar spine was used in the analyses and Range of Motion (ROM), Intradiscal Pressure (IDP) and von Mises Stress (VMS) in case of intact and implanted spine were calculated as there is no comparison in the literature about the efficiency of these systems. Additionaly, some new combinations of Artifical Disc Replacement (ADR) systems and the dynamic portion of HSSs were analysed to suggest optional treatments of bilevel disc degenerations. Finite Element Analysis (FEA) of the HSSs showed that such systems could be effective for providing some of the natural lumbar spine motion, while reducing the probability for increasing adjacent segment degeneration. Results revealed that the hybrid combination of B-DYN, with a less flexible dynamic portion, and artificial disc showed more mobility than the conventional B-DYN hybrid structure. Additionally, B-DYN+ADR showed no indications for adjacent segment disease and no implant failure. Similarly, Mobile-PEEK may provide valuable indications for future device developments, as it was found to have desirable elastic movement and also low pressure at adjacent segment.