Tip 2 diabetes mellitus hastalarında sosyal desteğin fiziksel aktiviteye etkisi
The effect of social support to physical activity in patients with Type 2 diabetes mellitus disease
  1. Tez No: 749587
  2. Yazar: SELİN SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç:. Diyabetli hasta sayısındaki artış tüm dünyada büyük bir sorun haline gelmektedir. Tip 2 diyabetin oluşmasında veya etkili bir biçimde kontrol edilmesinde yalnızca tıbbi tedaviler değil, önleyici ve düzenleyici faaliyetler de büyük rol almaktadır. Bu faaliyetlerden biri olan fiziksel aktivite davranışını başlatma ve sürdürme çabasının desteklenmesi önemlidir. Bu çalışmada, Tip II DM hastalarında eş/partner/ebeveyn ve arkadaş desteğinin fiziksel aktivite davranışına etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem:. Prospektif, tanımlayıcı özellikteki araştırmamıza Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne 1 Nisan-31 Temmuz 2022 aylarında başvuran Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalar dahil edildi. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Fiziksel Aktivitelerde Sosyal Destek Ölçeği (FASDÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-kısa form (UFAA) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The increase in the number of patients with diabetes has become a bigger problem all over the world. Not only medical treatments, but also preventive and regulatory activities play a major role in occurence or effective control of Type 2 Diabetes Mellitus (DM). It is important to support the effort to initiate and maintain the physical activitiy behavior which is one these activities. In this study, it is aimed to investigate the effect of spouse/partner/parents and friends' support to physical activity in patients with Type 2 DM. Materials and Methods: Patients with Type-2 DM applied to Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Family Medicine Clinic between April and June, 2022, were included in our prospective and descriptive study. The data were collected by face to face interview method. Sociodemographic Data Form, Social Support Scale for Physical Activities (ASAFA) and International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) were applied to the participants. The data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences 23.0.