Tip 2 diabetes mellitus hastalarında aile desteği ile tedaviye uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of adaptation to treatment with family support in patients with TYPE 2 diabetes mellitus
- Tez No: 795696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, DOÇ. DR. SABAH TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Diabetes mellitus insülin eksikliği ve/veya etki mekanizmasının yetersizliği sonucu karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluğa sebep olan kronik bir hastalık olup, ülkemizde ve dünyada prevelansı gün geçtikçe artmaktadır (1,2). Tüm kronik hastalıklarda olduğu gibi DM'de de çevre ile aileden destek görmek, tedaviye uyumda ve hastalıkla baş etmede önemlidir (8). Hastaların ailelerinden gelen sosyal destek, uyumun başlatılması ve tedaviye uyumun devam ettirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır (57). Bu çalışmadaki amacımız S.B.Ü. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesine bağlı Kaynarca Diyabet Merkezi ve İç Hastalıkları Diyabet Polikliniğine başvuran tip 2 diyabet hastalarında aile desteğinin ve tedaviye uyumun kan glukoz regülasyonuna etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki araştırmamıza 1 Şubat-1 Ağustos 2021 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesine bağlı İç Hastalıkları Diyabet Polikliniğine ve Üst Kaynarca Diyabet Merkezine başvuran,18 yaş üzeri, en az 1 yıldır tip 2 diyabeti olan hastalar dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri ve diyabet hastalığı ilgili bilgilerini içeren anket formu, aile desteği ve çatışma ölçeği, tedaviye uyum ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 400 hasta dahil edilmiş olup yaş ortalaması 59,7±10,0 yıl ve 230 (%57,5)'u kadın olarak saptanmıştır. Hasta uyum ölçeği puanı 80,1±7,7, aile desteği ölçeği puanı 23,0±2,4, aile çatışma ölçeği puanı 10,1±2,0 olarak bulunmuştur. Çalışmadaki katılımcıların tamamının hasta uyum ölçeği puanlamasına göre tedaviye uyum düzeyi orta düzeyde saptanmıştır. Katılımcılardan HbA1c
Özet (Çeviri)
Purpose: Diabetes mellitus is a chronic disease that causes disorders in carbohydrate,fat and protein metabolism as a result of insülin deficiency and/or insufficiency of its mechanism of action,and its prevalence is increasing day by day in our country and in the world(1,2).As in all chronic diseases,it is important to get support from family and environment in DM,in coping with the disease and in compliance with treatment(8).Social support from patients'families plays an important role in initiating and maintaining adherence to treatment(57). Our aim in this study is to evaluate the effect of family support and adherence to treatment on blood glucose regulation in type 2 diabetes patients who applied to Kaynarca Diabetes Center and Internal Diseases Diabetes Polyclinic of S.B.U. Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital. Methods: Our cross-sectional study included patients over the age of 18 who had type 2 diabetes for at least 1 year, who applied to the Internal Diseases Diabetes Polyclinic of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital and Upper Kaynarca Diabetes Center betweeen February 1,2021 andAugust 1,2021 A questionnaire containing sociodemographic characteristics and information about diabetes, family support and conflict scale, and treatment compliance scale were applied to the participants. Results: A total of 400 patients were included in the study, with a mean age of 59,7±10,0 years and 230(57,5%) women. The patient adjustment scale score was 80,1±7,7,the family support scale score was 23,0±2,4,and the family conflict scale score was 10,1±2,0.According to the patient compliance scale scores of all participants, the level of adherence to treatment was found to be moderete.