Okyanus stratejilerinin işletme başarısındaki rolü: Kardemir AŞ örneği
The role of ocean strategies in business success: The case of Kardemir Inc
- Tez No: 749640
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, Kardemir AŞ'deki üst düzey çalışanların mavi okyanus stratejisi hakkındaki bilgi düzeylerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Nitel araştırma desenine göre gerçekleştirilen araştırma, literatür incelemesi, görüşmelerin yapılması, verilerle içerik analizi yapılması ve sonuçların çıkarılması ile birlikte dört aşamada yürütülmüştür. Araştırmanın nitel verilerinin toplanmasında alanyazın taraması ve doküman analizinden yararlanılmış, Kardemir AŞ bünyesinde karar verici konumda çalışan 10 katılımcıdan yarı yapılandırılmış görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme sonucunda; katılımcılar, mavi okyanus stratejisinin aslında bir pazarlama teorisi anlamına geldiğini ve stratejik yönetimin bir şirketin başarısı için çok önemli olduğu bilgisine sahip olduğu, bu stratejiye uygun demiryolu rayı ve tekeri ürünlerinin olduğudur. Ayrıca piyasaların ve pazarların araştırılması ve takip edilmesi için sürdürebilirliğin olması gerektiği vurgulanmıştır. Özellikle AR-GE ve know-how geliştirilmesinin yanı sıra patent takibi yapılması ve patent sayılarının artırılması gerekliliği, ihracat piyasasında hızlı ilerleme kat edilmesi ve iç piyasada ihtiyacın arıtılması gerekliliği belirtilmiştir. Bunun yanı sıra satış ve pazarlama stratejisi için kalite ve ürün geliştirme faaliyetlerinin öne çıkması gerektiği ve kaliteli personel yetiştirilmesi gerektiği ve yeni pazar alanlarının yaratılması gerekliliği konusunda sonuçlara ulaşılmıştır. Sürdürebilirlik kapsamında katma değeri yüksek yeni ürünlerin eklenmesi, fikirlere odaklanılması, ürünün değerini ileten akılda kalıcı bir slogan oluşturulması, kurumların veya işletmelerin üzerinde uygulanması gereken stratejilerin belirlenmesi, patent çalışmalarının hızlanması, kaliteli personel yetiştirilmesi, AR-GE ve know-how geliştirmeleri için gerekli hazırlıkların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the knowledge level of senior employees at Kardemir Inc about the blue ocean strategy. The research, which was carried out according to the qualitative research design, was carried out in four stages, including literature review, interviews, content analysis with data, and conclusions. Literature review and document analysis were used to collect the qualitative data of the research, Kardemir Inc. It was conducted with semi-structured interviews with 10 participants working as decision makers. As a result of the evaluation; the participants were informed that the blue ocean strategy actually means a marketing theory and that strategic management is crucial to the success of a company, and that there are railway track and caster products suitable for this strategy. In addition, it was emphasized that there should be sustainability in order to research and follow the markets and markets. In particular, it was stated that in addition to developing R&D and know-how, the necessity of following up patents and increasing the number of patents, making rapid progress in the export market and increasing the need in the domestic market has been specified. In addition, conclusions were reached on the need for quality and product development activities for the sales and marketing strategy, the need to train qualified personnel and the need to create new market areas. Within the scope of sustainability, adding new products with high added value, focusing on ideas, creating a catchy slogan conveying the value of the product, determining the strategies to be implemented on institutions or businesses, speeding up patent studies, training qualified personnel and making necessary preparations for R&D and know-how developments has been suggested.