Orta ve büyük ölçekli işletmelerde yeni iletişim mecralarının aktif kullanılmasının iş verimliliğine etkisinin incelenmesi: Kardemir örneği
Investigation of the effect of active use of new communication channels on business efficiency in medium and large enterprises: The case of Kardemir
- Tez No: 749646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, orta ve büyük ölçekli işletmelerde yeni iletişim mecralarının etkin kullanımının iş verimliliğine etkisini araştırmaktadır. Çalışma, 1937 yılında temelleri atılan ve uzun yıllar bir Devlet teşekkülü olarak faaliyetlerini sürdüren, ancak 1995 yılında kapatılacakken farklı bir özelleştirme yoluyla hisselerinin sembolik bir rakamla çalışanlarına ve yöre halkına devredilen, daha sonra büyük yatırımlar yapılarak modern bir tesis haline getirilerek zarar etmekten kurtulan ve günümüzde Türkiye'nin büyük şirketlerinden biri haline gelen Kardemir örneği üzerinden incelenmiştir. Çalışma kapsamında anket yöntemi kullanılarak çalışanların görüşleri doğrultusunda, çalışanların kurumsallık, motivasyon, aidiyet, şeffaflık ve iş verimliliği algılarını içeren veriler elde edilmiştir. Form ile elde edilen veriler içerisindeki edilen kayıp veriler tespit edilerek SPSS programı ile ilgili alanın ortalama değerleri bu alanlara otomatik olarak yerleştirilmiştir. Böylelikle ankete katılım sağlayan 409 çalışana ait verilerin tümü değerlendirmeye alınmış, verilerin kayıpsız olarak analiz edilmesi sağlanmış ve bu veriler ışığında tutarlılık düzeyinin artmasına daha da fazla katkı sağlanmıştır. Ayrıca verilerin şirket içerisinde çalışan işçi ve memur çalışan sayılarının birbirlerine eşit düzeyde olduğu düşünüldüğünde bu durumun analiz sonuçlarının anlamlılık değerini artırdığını söyleyebiliriz. Elde edilen veriler, SPSS programında incelenerek analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda Cronbachs alfa güvenirlilik analizi sonrası, korelasyon analizleri ve sonrasında regresyon analizi yapılarak yeni iletişim mecralarının kurumsallık, motivasyon, aidiyet, şeffaflık ve iş verimliliği üzerinde anlamlı ilişkisinin olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmış, böylelikle yeni iletişim mecralarının iş verimliliğine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of the effective use of new communication channels on business productivity in medium and large enterprises. The study, which was founded in 1937 and continued its activities as a state enterprise for many years, but when it was going to be closed in 1995, its shares were transferred to its employees and local people with a symbolic number through a different privatization, then it was turned into a modern facility by making large investments, and today it has been examined through the example of Kardemir, which has become one of the biggest companies of. Within the scope of the study, using the survey method, data including the perceptions of the employees' institutionalism, motivation, belonging, transparency and work efficiency were obtained in line with the opinions of the employees. The missing data in the data obtained with the form were determined and the average values of the relevant field were automatically placed in these fields with the SPSS program. Thus, all the data of 409 employees who participated in the survey were evaluated, the data was analyzed without loss, and in the light of these data, further contribution was made to increase the level of consistency. In addition, considering that the number of workers and civil servants working in the company is equal to each other, we can say that this situation increases the significance of the analysis results. The data obtained were analyzed by examining them in the SPSS program. In this direction, after Cronbachs alpha reliability analysis, correlation analysis and then regression analysis were made to determine whether there is a significant relationship between new communication channels on institutionalism, motivation, belonging, transparency and work efficiency, thus the effects of new communication channels on business productivity were examined.