İslam hukukunda barış
Reconciliation in Islamic law
  1. Tez No: 749647
  2. Yazar: RENAS ASAAD TAYEB TAYEB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, İslam şeriatında sulh konusunu ele alarak sulh kavramının dilbilimsel ve terminolojik açısından anlamını, benzer kelimelerini, sulhun önemini, meşruiyetini ve meşruiyetinin amacını açıklamaktadır .Ayrıca, Ayrıca İslam fıkhında mali işlemlerde uzlaşma hükümlerinin yanı sıra sınırlar, ceza ve cezalarda uzlaşma hükümlerine açıklık getirmiş ve ayrıca İslam hukukunda uzlaşma bölümlerini açıklamış ve eşler arasında uzlaşma ile de başladık. mezhepler ve kabileler arasında ve ortaklar arasında uzlaşma gibi. Müslümanlarla kâfirler arasındaki sulh ve çeşitlerini de açıklamaya çalışmaktadır. Barışın yasal hükümlerini gerçeğe bağlamak. çalışmakla birlikte, bu hükümlerin çatışmaları sona erdirme ve barışçıl ve güvenli bir yaşam sağlama potansiyeli, sulh hükümlerine bağlı kalarak hasımlar arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve sulhun bu konudaki önleyici rolü, İslam, Kur'an-ı Kerim ve Sünnet tarafından teşvik edilen ve erdemli bir iş olarak kabul edilen ara bulmanın önemi, toplumsal barış ve insanların bilinçlendirilmesinin önemi gibi önemli konuları incelemektedir. Çalışma, Kur'an-ı Kerim ayetlerinde ve hadislerde belirtildiği gibi, düşmanlar arasındaki anlaşmazlıkları ortadan kaldırmanın yollarını açıklığa kavuşturmayı, aralarındaki soruna bakış açılarını yaklaştırmayı ve ihtilafların çözümünde şerî çözüme bağlı kalmayı amaçlamaktadır. Çalışmamızda tümevarımsal ve analitik yöntemi izledik ve dört mezhebin mutemet fıkhî kitapları ve konuyla ilgili daha önceki çalışmaları okuduk. Ayrıca Hanefî, Malikî, Şafiî ve Hanbelî olmak üzere dört mezhep arasındaki karşılaştırmalı fıkıh çalışmalarından da faydalandık. Bu tez, sulh sözleşmesinin beraat, iskat ve iltizam açısından en önemli etkileri, sulh ispat etme ve sulh sözleşmesinin feshi yöntemleri hakkında konuşarak sonuçlandırılmıştır
Özet (Çeviri)
The research talks about the subject of reconciliation in Islamic law, and clarify the concept of the reality of reconciliation in languisticly and terminology, and then to clarify the similar terms to it and show its importance and legitimacy and the purpose of its legitimacy. It also clarified the provisions of reconciliation in financial transactions in Islamic jurisprudence, as well as the provisions of reconciliation in the limits, retribution and punishments, and also explained the sections of reconciliation in Islamic law and reconciliation between spouses as well as between sects and tribes and the attitude of believers towards them, as well as reconciliation between Muslims and infidels and types of peace with them. And linking the legal provisions of reconciliation to reality and commitment to those provisions to ending disputes, and coexistence in peace and security, and commitment of the litigants to the peace contract whereby reconciliation plays a preventive role to prevent any conflict between them in the future. Reforming the relationship is an honorable character and a virtuous work encouraged by Islam, raising itsrank in the Qur'an and the Sunnah, and spreading awareness and social peace, which is represented to end the conflicts. The study aims to clarify the ways that end the differences between the opponents, and approximate their view of the problems between them, with its provisions organized according to what is stipulated in the Qur'anic verses and the Prophetic hadiths. We also followed up the inductive and analytical approach in our study, and we have read the books of jurisprudence approved in the four schools of Hanafi, Maliki, Shafi'i and Hanbali with praising the evidence of other imams and also previous studies on the subject.This thesis concluded by talking about the most important effects of the conciliation contract, in terms of acquittal, forfeiture and its obligation, and methods of proving conciliation and termination of the contract.