Sosyal hizmet mesleğinin prestij ve algısına içeriden bir bakış: Sosyal hizmet uzmanları ve öğrencilerinin görüşleri üzerine nitel bir araştırma
An insider look on the prestige and perception of the social work profession: A qualitative research on the opinions of social work experts and students
- Tez No: 749652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bir mesleğin toplum genelinde tanınması, nasıl algılandığı ve ne kadar saygı gördüğü toplumsal yaşamda var olması ve var olma amacına uygun hareket edebilmesi için önemlidir. Tanınma ve saygınlık açısından, günümüz toplumsal yaşamında medya araçlarında o mesleğin tasviri büyük rol oynamaktadır. Bu çalışma, sosyal hizmetin toplumsal yaşamda ne kadar tanındığını araştırmak amacıyla planlanmış, mesleki prestij ve mesleğin medya tasviri de araştırmaya konu edilerek sosyal hizmet mesleğinin bir bütün olarak nasıl algılandığını betimlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, fenomenolojik desende betimleme amaçlı nitel bir araştırmadır. Örneklem yöntemi olarak kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemi ile maksimum çeşitlilik örneklem yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında sosyal hizmet öğrencisi 20 kişi ve sosyal hizmet uzmanı 15 kişi olmak üzere toplam 35 kişi ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verileri, 4 tema, bu temaları oluşturan 11 kategori ve 24 alt kategoride kümelenmiştir. Sonuç olarak, araştırmaya katılan bireyler, kariyer planlarında sosyal hizmetin nadiren yer aldığını, genel olarak sosyal hizmet ile lisenin son yıllarında tesadüfen karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Sosyal hizmetin içinde geçirdikleri yıllar içinde sosyal hizmetin tanınırlığına ve prestijine dair ilginç tepkiler aldıkları, katılımcılara ait sosyal çevrenin sosyal hizmet mesleğini çok basite indirgediği görülmüştür. Tanınırlığının olmaması veya yanlış tanınmasından dolayı mesleğe ait bireylere göre saygıyı oldukça hak eden sosyal hizmetin, toplumsal yaşamda prestijinin düşük olarak algılandığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca tanınırlık ve prestij söz konusu olduğunda önem arz eden medyatiklik noktasında sosyal hizmetin medya görünürlüğünün zayıf olduğu ve belirli kalıplar içerisinde sınırlı sayıda kişiler tarafından temsil edildiği keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The recognition of a profession, how it is perceived and how much it is respected are important in terms of its existence and being able to act in accordance with its purpose in social life. At the point of recognition and prestige, the depiction of that profession in media tools plays a major role in today's social life. This study was planned to investigate how much social work is known in social life and aims to describe how the social work profession is perceived as a whole by including professional prestige and the media description of the profession. This study is qualitative research aimed at descriptive phenomenological design. The easily accessible case sampling method and the maximum variation sampling method were used as the sampling method. Within the scope of the study, in-depth interviews were conducted with a total of 35 people, 20 of whom are social work students and 15 people who are social workers. The data were analyzed by the researcher using the descriptive analysis method.The research data are clustered in 4 themes, 11 categories and 24 sub-categories that make up these themes. The themes were named as social work acquaintance, professional recognition, professional prestige and social work and media. As a result, the individuals participating in the research stated that social work is rarely included in their career plans and that they met with social work by chance in the last years of high school. It has been observed that during the years they spent in social work, they received interesting reactions about the recognition and prestige of social work, and the social environment of the participants made the social work profession very simple. It has been revealed that social work, which deserves respect compared to individuals belonging to the profession, is perceived as having low prestige in social life due to its lack of recognition or misrecognition. In addition, it has been discovered that the media visibility of social work is weak and it is represented by a limited number of people within certain patterns at the point of mediativity, which is important when it comes to recognition and prestige.