Kalsifik tendinitiste ultrason rehberliğinde lavaj ile subakromiyal bursa enjeksiyonun etkinliğinin karşılaştırılması: Prospektif, randomize, çift kör çalışma
Comparison of the efficiency of ultrasound-guided lavage and subacromial bursa injection in calcific tendinitis: A prospective, randomized, double-blind study
- Tez No: 749651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ PALAMAR KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Kalsifik tendinitte ultrasonografi (USG) rehberliğinde yapılan subakromiyal bursaya deksametazon ve lidokain enjeksiyonu ile USG rehberliğinde yapılan lavaj (barbotaj) işleminin erken dönemde etkinlik açısından klinik ve USG bulgularıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya görüntülemede 1 santimetre üstü kalsifik depoziti olan ve konservatif tedaviden fayda görmemiş 31 olgu dahil edildi. Blok randomizasyon ile iki grup oluşturuldu ve çalışma çift kör olarak yürütüldü. İlk gruba USG rehberliğinde subakromiyal bursa enjeksiyonu, ikinci gruba USG rehberliğinde lavaj yapıldı. Her iki grup tedavi öncesinde ve tedaviden bir ay sonra fizik muayene, özel testler, ağrı skorları, dizabilite skorları ve kalsifik depozitlerin ultrasonografik özellikleriyle değerlendirildi. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 51,52±8,61 olup 21'i kadın, 10'u erkekti. 16 olgu subakromiyal, 15'i lavaj grubuna alındı. Tedavi sonrasında Constant omuz skorunda (COS) lavaj grubunda 17,06±9,78'lik, subakromiyal grubunda 16,18±19,74'lük artış; omuz özürlülük sorgulamasında (OÖS) lavajda 31,93±23,80'lik, subakromiyalde 26,67±30,14'lük düşüş; quick DASH skorunda lavajda 29,39±17,51'lik, subakromiyalde 19,62±18,27'lik düşüş saptandı. COS ve OÖS'deki iyileşme lavaj grubunda daha iyi olsa da tedavi öncesine göre tedavi sonrası tüm dizabilite skorlarında gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Ağrı skorlarında da benzer sonuçlar elde edildi. Ultrasonografide depozit boyutlarına bakıldığında lavaj grubunda tedavi sonrasında depozit çapında 5,75±4,64 cm'lik azalma anlamlı bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare ultrasonography (USG)-guided subacromial bursa injection and USG-guided lavage in calcific tendinitis with clinical and ultrasonographic findings. Method: Thirty-one patients with calcific tendinitis resistant to conservative treatment were included. The study was conducted as double-blinded and block-randomization method was used. The first group received USG-guided subacromial bursa injection (dexamethasone and lidocaine) and the second received USG-guided lavage. Patients were evaluated before and 1-month after procedures with physical examination, pain scores, disability scores and ultrasonographically. Results: The mean age of the cases was 51.52±8.61 years, 21 were female and 10 were male. 16 cases were included in the subacromial and 15 in the lavage group. After treatment, Constant shoulder score (CSS) increased 17.06±9.78 in the lavage group and 16.18±19.74 in the subacromial group; shoulder disability questionnaire (SDQ) decreased 31.93±23.80 in lavage and 26.67±30.14 in subacromial; quick DASH score decreased 29.39±17.51 in lavage and 19.62±18.27 in subacromial. Although the improvement in CSS and SDQ was better in the lavage group, no significant difference was observed between the groups in all disability and pain scores. Ultrasonographically, a significant decrease of 5.75±4.64 cm in deposit diameter (p0.05). Conclusion: In the treatment of calcific tendinitis, both treatment methods provided clinical improvement in the early period, while significant changes in the size and acoustic shadowing of the deposits were detected only in the lavage group.