Attorneyship in transition towards de-professionalization: Occupational generations, employment styles, and gender perspectives
Profesyonellikten uzaklaşma sürecinde avukatlık:Mesleki kuşaklar, istihdam biçimleri ve toplumsal cinsiyet yaklaşımları
- Tez No: 938924
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu tez, Türkiye'deki avukatlığın yapısal dönüşümünü, özellikle avukatlık mesleğinin profesyonellikten uzaklaşma sürecini ve bunun mesleki kuşak, istihdam biçimi ve toplumsal cinsiyetle kesişimini incelemektedir. Hem geleneksel profesyonelleşme kuramlarından hem de Pierre Bourdieu'nün alan, sermaye ve habitus kavramlarından yararlanarak, değişen hukuki, siyasal ve teknolojik bağlam içinde avukatlık mesleğine sosyolojik bir bakış sunmaktadır. Çalışma, bu dönüşümlerin avukatların mesleki kimliklerini ve deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini ele alarak kuşaklar arası mesleki yollar ve bakış açıları üzerine önemli veriler sunmaktadır. Ampirik veriler, kariyerlerine 1990'larda ve 2010'larda başlayan 28 avukatla yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Tematik analiz yoluyla, meslek içi ayrışmanın arttığı, özerklik ve sembolik sermayenin azaldığı, rekabetin yoğunlaştığı ve ekonomik güvencesizliğin yaygınlaştığı ortaya konmuştur. Bulgular ayrıca, avukatların yerel ve hareketliliği düşük bir meslek içinde kamusal aktörlük ve özel hizmet sağlayıcılığı rolleri arasındaki gerilimi nasıl yönettiklerini de göstermektedir. Deneyimli avukatlar sembolik prestij ve hukuki standartlardaki erozyonu vurgularken, genç avukatlar daha fazla iş güvencesizliği, vasıfsızlaşma ve bürokratikleşme olduğunu bildirmektedir. Son derece kurumsallaşmış ancak giderek güvencesizleşen bir meslek olarak avukatlığa odaklanan bu tez, mesleki dönüşüm, kesişimsellik ve günümüz Türkiye'sinde düşünsel emek ile iktidar arasında gelişen ilişki üzerine sosyolojik tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the structural transformation of the legal profession in Turkey, with a particular focus on the de-professionalization of attorneyship and its intersection with occupational generation, employment style, and gender. Drawing on both traditional theories of professionalization and Pierre Bourdieu's concepts of field, capital, and habitus, the study provides a sociological analysis of attorneyship within an evolving legal, political, and technological context. It examines how these transformations shape the professional identities and experiences of attorneys, offering insight into generational differences in career paths and professional perspectives. Empirical data were collected through semi-structured, in-depth interviews with 28 attorneys who began their careers in the 1990s and 2010s, enabling a comparative analysis across generations. Thematic analysis reveals growing intra-professional fragmentation, diminishing autonomy and symbolic capital, rising competition, and increasing economic precarity. The findings also illustrate how attorneys navigate the tension between their roles as public actors and private service providers within a localized, low-mobility profession. While senior attorneys highlight the erosion of symbolic prestige and legal standards, junior attorneys report greater job insecurity, de-skilling, and bureaucratization. By focusing on attorneyship, as a highly institutionalized yet increasingly precarious profession, this dissertation contributes to sociological debates on professional transformation, intersectionality, and the evolving relationship between intellectual labor and state power in contemporary Turkey.