Women's safety in urban parks: the comparison of Macka Park and Hadiqa al-'Amma Park
Şehir parklarında kadın güvenliği: Macka Parkı ile Hadiqa al-'Amma parkın karşılaştırılması
- Tez No: 749682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AYDIN YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Saldırıya uğrama korkusu, insanların kentsel yeşil alanlardan yararlanmalarını sınırlayabilir. Ancak Orta Doğu'daki parklar, özellikle de kadınların güvenliğini değerlendirme konusunda hiç deneyim görünmemektedir. Bu araştırmanın temel amacı, her iki parkta da kadınların korku duydukları noktaları ve mimari tasarımın kadınların saldırı korkusu algılarına etkisini anlamaktır. Bu amaçla, Hadiqa al-'Amma ve Maçka Demokrasi Parkı'ndaki (Maçka Parkı) iki ülkedeki (Türkiye ve Suriye) parklardan ampirik veriler elde edilmiş ve veriler Excel kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, kadınların her an fiziksel veya sözlü olarak incinebileceklerinden endişe duyduklarını ve korktuklarını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The fear of being assaulted may limit people's utilization of urban green areas. However, parks in the Middle East seem to lack understanding of the experience in evaluating park visitors' safety, particularly women. The primary purpose of this research is to understand women's feelings while in the parks, the spots where women feel fear while in both parks, and the influence of architectural design on women's perception of the fear of being attacked. For this objective, empirical data from parks in two countries (Turkey and Syria) have been acquired from Hadiqa al-'Amma and Macka Democracy Park (Maçka Park), and the data are analyzed using Excel. The results show that women worry and fear that they could be hurt physically or verbally in the parks.