Pandemi dönemindeki yaşlıların durumluk kaygı ve sürekli kaygı düzeylerinin sosyal hizmet bakış açısı ile incelenmesi
Investigation of state anxiety and trait anxiety levels of elderly in the pandemic period from a social work perspective
- Tez No: 749681
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAFER DANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yaşlılık dönemi bireylerin biyolojik, psikolojik ve sosyal anlamda sorunlar yaşadığı bir dönemdir ve bireylerde kaygıya sebep olabilmektedir. Kriz gibi aniden beliren olumsuz durumlar ise bu kaygı düzeyini etkilemektedir. Bu çalışma ile kriz olarak nitelendirilen Covid-19 pandemisi dönemindeki yaşlıların durumluk ve sürekli kaygı düzeylerini ölçmek; sonuçları krize müdahale yaklaşımı bakış açısıyla yorumlamak ve uygun önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanıldığı için veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hendek ilçesinde yaşayan 65 ve üzeri yaşlardaki 200 birey oluşturmuştur. Örneklemin seçiminde ise pandemi döneminde yaşlı bireyler ile yüz yüze görüşme sınırlı olduğundan kolayda örneklem yöntemine başvurulmuştur. Toplanan veriler araştırmacı tarafından SPSS 25 programı aracılığı ile frekans, t-testi, anova, post hoc ve Pearson korelasyon gibi analizlerden yararlanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca verilerin normal dağılım durumunu belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Analizler sonucunda kadınların durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin erkeklerden fazla; 85 yaş üzeri yaşlıların durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin genç yaşlılar ve yaşlılardan fazla; yalnız yaşayan yaşlıların durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin diğerlerinden fazla; ekonomik durumu kötü olan yaşlıların durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin diğerlerinden fazla; yalnızlık ve sosyal izolasyon sorunu yaşayan yaşlıların diğerlerine göre durumluk ve sürekli kaygı düzeyinin yüksek; yaşlıların durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin ihtiyaç duyulan destek türüne göre anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Yapılan araştırma bulgularının yorumlanması ile yaşlıların karşılaşabilecekleri olası kriz durumlarında uzman kişilerce kısa sürede ve etkili müdahalelerde bulunabilmek için krize müdahale birimlerinin kurulabileceği ve bu birim tarafından mikro, mezzo ve makro düzeyde psiko-sosyal eylem planlarının hazırlanabileceği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Old age is a period in which individuals experience biological, psychological and social problems and can cause anxiety in individuals. Negative situations that appear suddenly, such as a crisis, affect this level of anxiety. With this study, to measure the state and trait anxiety levels of the elderly during the Covid-19 pandemic, which is described as a crisis; It is aimed to interpret the results from the perspective of the crisis intervention approach and to make appropriate suggestions. Since the survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research, the survey technique was used as a data collection tool. The sample of the study consisted of 200 individuals aged 65 and over living in Hendek district. In the selection of the sample, since face-to-face interviews with elderly individuals were limited during the pandemic period, the convenience sampling method was used. The collected data were analyzed by the researcher using the SPSS 25 program, using analyzes such as frequency, t-test, anova, post hoc and Pearson correlation. In addition, skewness and kurtosis values were examined to determine the normal distribution of the data. As a result of the analysis, the state and trait anxiety levels of women are higher than men; The state and trait anxiety levels of the elderly over the age of 85 are higher than the young elderly and the elderly; state and trait anxiety levels of the elderly living alone are higher than the others; the state and trait anxiety levels of the elderly with poor economic status are higher than the others; Elderly people with loneliness and social isolation problems have higher levels of state and trait anxiety compared to others; It was found that there was a significant difference between the state and trait anxiety levels of the elderly according to the type of support needed. With the interpretation of the research findings, it has been suggested that crisis intervention units can be established by experts in order to be able to intervene in a short time and effectively in possible crisis situations that the elderly may encounter, and psycho-social action plans at micro, mezzo and macro levels can be prepared by this unit.