Sosyal medyanın gastronomi biliminin yayılmasındaki etkisinin Z kuşağı ve Baby Boomer kuşağını karşılaştırarak değerlendirilmesi
The effect of social media on the spread of the science of gastronomy comparing generation Z and Baby Boomer evaluation
  1. Tez No: 749758
  2. Yazar: NADİRE NUR POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ KIRMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İhtiyaçlar hiyerarşisinde her daim yerini koruyacak olan beslenme, gastronomi biliminin temelini oluşturmaktadır. Gastronomi temel bir ihtiyaç olan yemek yeme ihtiyacını hayatımızı renklendirerek bizlere sunmaktadır. Zevkinden ödün vermeden ihtiyaçlarını karşılamak isteyen insanoğlunun hayatını son yıllarda gastronomi ile oldukça bütünleştirdiği gözlemlenmektedir. Günümüzde zamanımızın ciddi bir kısmını ayırdığımız bir diğer alan ise sosyal medyada yer almaktadır. İnternetin dünyamıza girmesiyle beraberinde getirdiği sosyal medya mecraları bilgiye ulaşma noktasında kolaylık sağlamaktadır. İnsanoğlu medya sayesinde dünyadaki tüm yeniliklerden haberdar olabildiğimiz gibi onlarca kitap okumadan bilgiye tek tıklamayla ulaşabilmektedir. Kuşak farkı gözetilmeksizin her kuşaktan bireyin sosyal medyaya hâkim olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde tüm kuşakların buluştuğu iki ortak nokta üzerinde çalışma yapılmıştır. Hem gastronomi bilimi hayatımızın her alanında yerini almış hem de sosyal medya yerini almış bulunmaktadır. Bu çalışma için iki farklı grup tercih edilmiştir. Bu gruplardan biri sosyal medyayı en sık kullanan grup olduğu düşünülen Z kuşağı olarak belirlenmiştir. Z kuşağının gastronomiye olan ilgisi gündemi her an takip ediyor olmasından da ileri gelmektedir. Diğer grup ise Baby Boomer kuşağındaki bireylerden oluşmaktadır. Bu kuşağın seçilme sebebi ise Z kuşağı ile arasındaki yaş ve temellerinde yatan birçok farklılıklar neticesinde sonuçta ne denli bir farklılık olup olmayacağını belirlemektir. Bu çalışma 14 Z kuşağı bireyi ve 14 Baby Boomer kuşağı bireyi olmak üzere toplam 28 katılımcı ile yüz yüze yapılan mülakatla değerlendirilmiştir. Alınan cevaplar neticesinde arada birçok fark bulunan bu iki kuşağın verdiği cevapların birbirine oldukça benzer olduğu gözlemlenmiştir. Detaylandırılmış değerlendirme sonuçlarına göre her yaştan bireylerin yer aldığı sosyal medya mecrasında gastronomi bilimine dair bilgilerin kolaylıkla bireylere ulaştığı anlaşılmıştır. Sosyal medyanın gastronomi biliminin dünyanın her yerinden farklı kuşaklardaki bireylere ulaştığı ve bilinilirliğinin bu vesileyle arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nutrition, which will always keep its place in the hierarchy of needs, forms the basis of gastronomy. Gastronomy offers us the need to eat, which is a basic need, which will color our lives. It is observed that human beings, who want to meet their needs without sacrificing their taste, have integrated their life with gastronomy in recent years. Another area where we devote a significant part of our time today is social media. The social media channels that the internet has brought with it to our world provide convenience at the point of accessing information. Thanks to the media, human beings can be informed about all the innovations in the world and can reach information with one click without reading dozens of books. Regardless of generation, it is thought that individuals from every generation dominate social media. When evaluated in this context, a study was conducted on two common points where all generations meet. Both the science of gastronomy has taken its place in every aspect of our lives and social media has taken its place. Two different groups were chosen for this study. One of these groups was determined as the Z generation, which is thought to be the group that uses social media most frequently. The interest of the Z generation in gastronomy is also due to the fact that they follow the agenda at all times. The other group consists of individuals in the Baby Boomer generation. The reason for choosing this generation is to determine how much of a difference there will be in the end, as a result of the age and fundamental differences between the Z generation and many differences. This study was evaluated through face-to-face interviews with a total of 28 participants, 14 of which are Generation Z and 14 Baby Boomers. As a result of the answers received, it has been observed that the answers given by these two generations, which have many differences, are quite similar to each other. According to the detailed evaluation results, it has been understood that the information about the science of gastronomy easily reaches the individuals in the social media channel where individuals of all ages are involved. It has been determined that the gastronomy science of social media reaches individuals from different generations from all over the world and its awareness has increased on this occasion.