Covid-19 impact on food supply chains
Covıd-19'un gıda tedarik zincirine etkisi
- Tez No: 749757
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son iki yılda COVID-19 dünyaya yayıldı ve işletmeler, endüstriler küçük ve orta ölçekli işletmeler için zorluklar yarattı. COVID-19 salgını dünyanın tüm bölgelerini etkiledi. Bu nedenle gıda tedarik zincirleri bu evrensel kriz döneminde çeşitli zorluklarla karşılaştı. Gıda tedarik zincirleri, bir ürünün detaylandırılmasında yer alan süreçlerin toplamı olarak tanımlanır (gıdalarımız, sofralarımızda sonra erer).COVID19, gıdaya erişimi kesintiye uğrattı ve gıda güvenliğini etkiledi ve kişisel ve halk sağlığı için ciddi sonuçlar doğurdu (Niles ve diğerleri, 2020). Sonuç olarak bu salgın, şirketlerin, esneklik adı verilen önğörülemeyen herhangi bir durum veya olayla başa çıkma becerisine meydan okudu. Gıda kıtlığının bir sonucu olarak yaşanan panik, gıdaların depolanmasına ve daha birçok zorluğa yol açtı. Bu tezin amacı, COVID19'un gıda tedarik zincirleri üzerindeki etkisini farklı yöntemler kullanarak belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Over the last two years, COVID-19 has spread around the world, creating challenges for businesses, industries, small and medium-sized businesses. The COVID-19 pandemic has affected all areas of the world. That's why food supply chains faced several difficulties during this universal crisis period. Food supply chains are defined as a sum of the processes involved in the elaboration of a product (food ending in our tables). COVID-19 disrupted access to food and affected food security, with serious consequences for personal and public health (Niles et al., 2020). As a result, this pandemic has challenged companies' ability to cope with any unforeseen situation or event called resilience. The panic as a result of food shortage led to food storage and many more difficulties. The purpose of this thesis is to determine the impact of COVID-19 on food supply chains by using different methods.