Mid-air haptic sensations produced by ultrasound actuators in patients with carpal tunnel syndrome
Karpal tünel sendromlu hastalarda ultrasonik eyleyiciler tarafından üretilen havada dokunma duyusu
- Tez No: 749790
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, karpal tünel sendromlu (KTS) hastalarda, ultrasonik eyleyiciler tarafından üretilen havada dokunma duyusunu değerlendirmek için yapılan psikofiziksel deneyleri kapsamaktadır. Deneylere tek taraflı KTS'li 19 kadın ve bir erkek hasta (yaş: 33-61) katıldı. KTS'li ve sağlıklı ellerde tenar eminenste (TE) ve işaret parmağında 250 Hz modülasyon frekansı civarında algılama eşiklerini ölçmek için iki alternatifli zorlanmış seçim ödevi içeren deneyler yapıldı. Ayrıca, 15 kadın KTS'li hasta, dokunsal geri bildirim içeren sanal gerçeklik destekli bir el egzersizi oyununa katıldı. Sistem kullanılabilirlik ölçeği (SKÖ) ve egzersiz performans puanları ölçüldü. KTS'li el (M=0.85 au, SD=0.15) ve sağlıklı el (M=0.87 au, SD=0.16) arasında TE'de eşik değerleri açısından anlamlı bir fark bulunamadı. İşaret parmağından alınan ölçümlerde, KTS'li ellerin tamamında ve sağlıklı ellerin 3'ünde eşik değeri cihazın üretebildiği maksimum uyaran seviyesinden daha yüksek bir değer olarak tanımlandı. Sağlıklı ellerde kalan 17 hastanın eşik değeri (M=0,90 au, SD=0,09) kaydedildi. El egzersizi oyunu sonuçları için SKÖ (M=%80.17, SD=18.33) ve performans puanları (M=%83.31, SD= 14.80) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon (ρ = 0.89, p < 0.001) bulunmuştur. KTS'nin erken evrede olması ve TE bölgesine giden sinirde karpal tünele girmeden önce bir dallanma olabileceği için (palmar kutanöz dalı) TE'de eşik değerleri her iki elde de benzer çıkmıştır. Ancak, ultrasonik cihazın kısıtlaması sebebiyle işaret parmakları arasında tam bir karşılaştırma yapılamamıştır. Öte yandan, bu cihaz ve beraberinde getirdiği teknoloji, KTS'nin rehabilitasyonunda ve tedavisinin takibinde kullanılabilir. SKÖ literatürde belirtilen kriterin üzerinde olduğu için sunulan egzersiz oyunu, ilerde kullabilirliğin performanstan etkilenmeyeceği bir şekilde geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis utilizes psychophysical experiments with mid-air haptic ultrasound actuators to assess carpal tunnel syndrome (CTS) patients' tactile sensation. 19 female and one male patients (age: 33-61) with unilateral CTS took part in the experiments. We used a two-alternative forced choice task experiments to measure detection thresholds around 250 Hz modulation frequency at the thenar eminence (TE) and at the index finger in affected and healthy hands. In addition, 15 female CTS patients participated in a virtual reality-assisted hand exercise game with haptic feedback. The system usability scale (SUS) and exercise performance scores were evaluated. There was no significant difference in the threshold values from the TE between the CTS hand (M=0.85 au, SD=0.15) and the healthy hand (M=0.87 au, SD=0.16). The thresholds measured from the index fingers of CTS affected hands were all higher than the maximum stimulus level that could be produced by the ultrasonic actuators. For the healthy hands of 17 patients, the detection thresholds were (M=0.90 au, SD=0.09), and the remaining 3 had threshold values above the maximum output of the device. For the exercise game results, there was a significant correlation (ρ = 0.89, p < 0.001) between the SUS (M=80.17%, SD=18.33) and performance scores (M=83.31%, SD=14.80). Since the CTS was at an early stage and there may be a branching (palmar cutaneous branch) of the nerve before entering the carpal tunnel, thresholds were found similar in both hands at the TE. Unfortunately, the limitations of the haptic device did not allow a comparison between index fingers. Moreover, this device and novel technology may be used for the follow-up of the rehabilitation and the treatment of the CTS. As such, the usability of the system is above the criterion value, and in the future it can be improved not to be affected from the performance in the exercise games.