End-user authoring of mid-air gestural interactions
Son kullanıcıların havada yapılan hareketlere dayalı arayüzler oluşturması
- Tez No: 375409
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ÖZCAN, DOÇ. DR. YÜCEL YEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsan uzuvlarının konumunu ve hareketini bilgisayarla görme yoluyla algılayan cihazlar yakın zamanda yaygınlaşmış ve insan hareketini asıl girdi yöntemi olarak kullanan yeni arayüzlere olanak tanımıştır. Bu arayüzlerin tasarımı ve geliştirmesi insan vücudunun hareketleri üzerine bilginin temsilini, yaratılmasını ve manipulasyonunu destekleyen programlama araçları gerektirir. Kullanılabilirlik ve bireyler arasındaki fiziksel farklar gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda, ideal olarak bu araçlar tasarımcı ve geliştiricilerin yanında son kullanıcıları da hedeflemelidir. Bu tez, son kullanıcı tarafından iskelet modelleme yoluyla çalışan bilgisayarla görme tabanlı girdi cihazları için arayüz geliştirmeyi destekleyen bir yazılımın tasarımın, geliştirme, yayım ve değerlendirme süreçlerini belgelemektedir. Yazılım, programlama deneyimi olmayan son kullanıcıların vücut hareketleri ile kendi amaçlarına hizmet eden bilgisayar uygulamalarını kontrol etmelerine olanak tanımakta ve ayrıca hareket tabanlı arayüz tasarımcıları ve geliştiricileri için tasarımlarını deneyimleyerek değerlendirebilecekleri bir hızlı prototipleme aracı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Devices that sense the alignment and motion of human limbs via computer vision have recently become a commodity; enabling a variety of novel user interfaces that use human gesture as the main input modality. The design and development of these interfaces requires programming tools that support the representation, creation and manipulation of information on human body gestures. Following concerns such as usability and physical differences among individuals, these tools should ideally target end-users and designers as well as professional software developers. This thesis documents the design, development, deployment and evaluation of a software application to support gesture authoring by end-users for skeletal tracking vision-based input devices. The software enables end-users without programming experience to introduce gesture control to computing applications that serve their own goals; and provides developers and designers of gestural interfaces with a rapid prototyping tool that can be used to experientially evaluate designs. Keywords Hotspotizer; gestural interaction; gesture authoring; visual programming; end-user development; interface prototyping; mid-air gestures; perceptual interaction; Kinect.