Acil servise maksillofasiyal travma nedeniyle başvuran geriatrik hastaların epidemiyolojik yönden retrospektif analizi
Epidemiological retrospective analysis of geriatric patients presenting to the emergency department due to maxillofacial trauma
  1. Tez No: 749821
  2. Yazar: MESUT KINA
  3. Danışmanlar: PROF. SEVDEGÜL BİLVANİSİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Travma dünyada önde gelen ölüm sebeplerinden biridir. Maksillofasiyal travma trafik ve iş kazaları, kişilerarası şiddet ve düşmeler gibi çeşitli yollarla günümüzde sıklığı artarak görülmektedir Amaç: Çalışmamızda maksillofasial travmaya maruz kalan geriatrik hastaların epidemiyolojik verilerini incelemeyi, detaylandırmayı ve maksifasial travmanın en sık nedenlerini, yattığı bölümleri ve yüz travmasının önemini göstermeyi hedefledik. Yöntem: Van YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisine Ocak 2011 – Aralık 2020 tarihleri arasında geriatrik hastalarda maksillofasial travma nedenli başvuran ve Beyin Cerrahisi, Plastik Cerrahisi ve Kulak Burun ve Boğaz bölümlerine konsülte edilen 2.858 hastadan 435 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların hastane otomasyon sisteminden; cinsiyet, yaş, travma oluş mekanizması, hastaların başvuru şekli, yıl, ay ve saatlere göre geliş zamanı, tanıları, takip ve tedavi edildiği bölümler, yapılan medikal tedavi, destek tedavi, cerrahi tedavi, ek yaralanmalar, fizik muayene bulguları ve travmaya bağlı mortalite incelendi. Bulgular: Çalışmaya 435 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil olan hastaların 287'si erkek, 148'i kadın hasta idi. Vakaların çoğunluğu 65-70 yaş arasındaydı. En sık travma oluş mekanizması düşme idi. Sonuç: MFT'lerin coğrafi ve sosyal koşullar, sosyoekonomik durum gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak farklı etiyolojilere sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Trauma is one of the leading causes of death in the world. Today, the frequency of maxillofacial trauma is increasing in various ways such as traffic and work accidents, interpersonal violence and falls. Aim: In our study, we aimed to examine and detail the epidemiological data of geriatric patients exposed to maxillofacial trauma, and to show the most common causes of maxillary trauma, the places where they were hospitalized, and the importance of facial trauma. Methods: The files of 435 patients out of 2,858 who applied to the emergency department of Van YYU Medical Faculty Hospital due to maxillofacial trauma in geriatric patients and were consulted to the Neurosurgery, Plastic Surgery and Ear Nose and Throat departments between January 2011 and December 2020 were retrospectively analyzed. From the hospital automation system of the patients included in the study; Gender, age, mechanism of trauma, presentation of the patients, arrival time by year, month and hour, diagnosis, departments where they were followed and treated, medical treatment, supportive treatment, surgical treatment, additional injuries, physical examination findings and mortality due to trauma were examined. Findings: 435 patients were included in the study. Of the patients included in the study, 287 were male and 148 were female. The majority of cases were between the ages of 65 and 70. The most common mechanism of trauma was falling. Results: It is seen that MFTs have different etiologies depending on various factors such as geographical, social conditions, socioeconomic status.