2015 – 2021 yılları arasında nüfusa bağlı olarak hanehalkı tüketim, yoksulluk, gelir dağılımı ve yaşam koşullarının yaşam indeksi üzerinde etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of household consumption, poverty, income distribution and living conditions on the life index depending on the population between 2015 and 2021
  1. Tez No: 749822
  2. Yazar: HİLAL İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN HALİSDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Olasılık Teorisi ve Olasılık Süreçleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Yoksulluk, sosyal ve ekonomik etkileri olan önemli bir sorundur. Geleceği planlarken ülkelerin iktisadi kalkınmalarında dikkate almaları gereken çok çeşitli parametrelerden biri yoksulluk diğeri gelir dağılımındaki eşitsizliktir. Bu kapsamda çalışmamızda günümüz ekonomik yapısı içerisinde gelir dağılımın ne olduğu, nasıl hesaplandığı, nelerden etkilendiği, yapılan araştırmalar ve Türkiye'de gelir dağılımının gelecekte nasıl iyileştirilmesi gerektiği ele alınmıştır. Yaşam indeksini etkileyen birçok faktör vardır. Türkiye 'nin doğusundan batısına gidildikçe üretimdeki yetersizlik, nüfus artış hızı ve artan göç hareketleri, bireyler arsındaki yetenek farkları, eğitim politikalarındaki yetersizlik, enflasyon ve işsizlik gibi birçok etken sebebiyle yoksulluk oranları yıllar geçtikçe artmaktadır. İlk analizde Türkiye genelinde yedi farklı bölgelerde farklı şehirlerden elde edilen veriler kullanılmıştır. Burada TÜİK'in yapmış olduğu yoksulluk araştırmaları verilerinden yararlanılarak medyan gelirinin %50'sinde ve %60'ına yoksulluk oran değerlendirilmiştir. İkinci analizde Türkiye genelinde gelir türüne güre gelir dağılımı düşük, orta, yüksek olmak üzere değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü analizde eğitim durumuna göre yoksulluk riskinin %50 ve %60 olması üzerinden veriler kullanılarak analizler yapılmıştır. Bu çalışmada STATA programı kullanılarak panel veri analizi, regresyon analizi, Housman test analizi yapılmıştır. Bu çalışmada modelin açıklama gücü, önem düzeyi, anlamlılığı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a crucial problem so cio-economically. Planning the future one of the parameters is poverty and other one is income equality for the countries in economic development. In this respect, this study will explain what income distribution is from today's economical perspective, how is collated, what affect scit and how it can be taken to better in the future. There are many factors that affect the life index. As you go from east to west of Turkey, poverty rates increase over the years due to many factors such as inadequacy in production, population growth rate and increasing migration movements, talent differences between individuals, inadequacy in education policies, inflation and unemployment. In the first analysis, data obtained from different cities from seven different regions throughout Turkey are used. Here, the poverty line and poverty rate were evaluated according to 50% and 60% of the median income. In the second analysis, the income distribution according to the income type in Turkey was evaluated as low, medium and high. In the third study, analyzes were made using data on the poverty risk of 50% and 60% according to education level. In this study, panel data analysis, regression analysis, and Housman test analysis were performed using the STATA program. In this study, the explanatory power, significance level and significance of the model were tested.