Sağlık inanç modeline dayalı geliştirilen ve motivasyonel görüşme ile desteklenen web tabanlı doğum eylemine hazırlık programının primigravida kadınlarda doğum korkusu, doğum öz yeterliliği ve doğum süreci üzerine etkisi
Primigravida of the web-based preparatory program for birth action, developed based on the health belief model and supported with motivational interviewing
- Tez No: 749852
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, Sağlık İnanç Modeline dayalı geliştirilen ve motivasyonel görüşme ile desteklenen web tabanlı doğum eylemine hazırlık programının primigravida kadınlarda doğum korkusu, doğum öz yeterliliği ve doğum süreci üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Randomize kontrollü tek kör deneysel tasarım tipinin uygulandığı araştırmanın örneklemini 37 deney, 36 kontrol grubu olmak üzere toplam 73 kadın oluşturdu. Deney grubunda yer alan kadınlara haftada bir kez olmak üzere toplam beş hafta bireysel olarak Sağlık İnanç Modeline dayalı geliştirilen ve motivasyonel görüşme ile desteklenen web tabanlı doğum eylemine hazırlık programı uygulandı. Kontrol grbunda yer alan kadınlara ise Sağlık İnanç Modeline dayalı geliştirilen web tabanlı doğum eylemine hazırlık programı uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) yanı sıra Ki-kare ve student t testi kullanıldı. Girişim öncesinde deney ve kontrol grubunda yer alan kadınların Doğum Sağlık İnanç Ölçeği (DSİÖ) Öz Yeterlilik ve Motivasyon, Yarar, Duyarlılık ve Ciddiyet Algısı puan ortalaması benzerken (p>0,05), Engel Algısı puan ortalaması arasında anlamlı fark olduğu belirlendi (p0,05). Girişim öncesi her iki grupta Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A (W-DEQ) Versiyonu puan ortalamaları arasında önemli fark bulunmazken (p>0,05), girişim sonrası deney grubunun puan ortalaması 21,54±11,43, kontrol grubunun puan ortalaması 34.44±22.24 olup, gruplar arasında W-DEQ A Versiyonu puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of the web-based labor preparation program, which was developed based on the Health Belief Model and supported by motivational interviewing, on fear of birth, birth self-efficacy and birth process in primigravida women. The sample of the study, in which the randomized controlled single-blind experimental design was applied, consisted of a total of 74 women, 37 of whom were in the experimental group and 37 in the control group. A web-based preparation for labor program, which was developed based on the Health Belief Model and supported by motivational interviews, was applied individually to the women in the experimental group once a week for a total of five weeks. A web-based labor preparation program developed based on the Health Belief Model was applied to the women in the control group. In addition to descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation), Chi-square and student t test were used in the evaluation of the data. Before the intervention, while the average of the Obstetric Health Belief Scale (DSİÖ) Self-Efficacy and Motivation, Benefit, Sensitivity and Perception of Seriousness scores of the women in the experimental and control groups were similar (p>0.05), there was a significant difference between the Perception of Obstacles score average (p< 0.005). There was no statistical difference between the post-intervention groups in terms of DSIS sub-dimension mean scores (p>0.05). While there was no significant difference between the Wijma Birth Expectation/Experience Scale A (W-DEQ) Version score averages in both groups before the intervention (p>0.05), the mean score of the experimental group after the intervention was 21.54±11.43, and the mean score of the control group It was 34.44±22.24, and there was a statistically significant difference between the groups in terms of W-DEQ Version A score averages (p0.05).