Evde ikinci el sigara dumanı maruziyeti olan yetişkinlerde sağlık inanç modeline temellenen geribildirim, eğitim ve sosyal medya girişimlerinin korunma inançlarına etkisi
The effect of feedback, education, and social media interventions based on the health belief model on protective beliefs in adults exposed to secondhand smoke at home
  1. Tez No: 949747
  2. Yazar: ERCAN ASİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT GÖZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Evde ikinci el sigara dumanı (İESD) maruziyeti riski taşıyan yetişkinlerde, Sağlık İnanç Modeline dayalı geribildirim, etkileşimli grup eğitimi ve sosyal medya (SİM GEM) girişimlerinin korunma inançlarına etkisini karşılaştırmaktır. Yöntem: Üç paralel aktif gruptan oluşan, tek kör (katılımcı), randomize kontrollü bir çalışmadır. Her birinde 31 katılımcının yer aldığı 15 dakikalık tek seferlik maruziyet geribildirimi, 50 dakikalık tek seferlik maruziyet geribildirimi + etkileşimli grup eğitimi ve maruziyet geribildirimi + 4 hafta her gün 2 kez yapılan sosyal medya paylaşımlarını içeren girişimler uygulanmıştır. Çalışma, Şubat–Nisan 2025 tarihlerinde Antalya'da bir Aile Sağlığı Merkezi ve iki Halk Eğitimi Merkezinde yürütülmüştür. Veriler; İESD Maruziyetini Önleme Davranışlarına Yönelik Sağlık İnanç Modeli Ölçeği, gerçek ve algılanan maruziyet risk düzeyleri, idrar kotinin test kiti ve Üçüncü El Sigara Dumanına (ÜESD) Yönelik İnançlar Ölçeği ile başlangıçta ve beşinci haftada toplanmıştır. Bulgular: Her üç girişimde katılımcıların İESD inanç düzeylerini anlamlı biçimde artırmıştır (p .05). Gerçek ve algılanan risk farkına dayalı uyum skorları da gruplar arasında anlamlı farklılık göstermemiştir (F (2,89) = 0.557, p = 0.575). Her üç girişimde katılımcıların ÜESD inanç düzeylerini anlamlı biçimde artırmıştır (p maruziyet geribildirimi + sosyal medya> maruziyet geribildirimi şeklindedir. Katılımcıların İESD ve ÜESD'ye ilişkin inançları değişirken, İESD maruziyetinde bir değişim olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the effects of feedback, interactive group education, and social media (HBM FEM) interventions based on the Health Belief Model on protective beliefs in adults at risk of exposure to secondhand smoke (SHS) at home. Method: A single-blind (participant), randomized controlled trial with three parallel active groups was conducted. Each group included 31 participants who received either a one-time 15-minute exposure feedback session; a one-time 50-minute exposure feedback plus interactive group training session; or exposure feedback plus daily twice-a-day social media posts over four weeks. The study was carried out between February and April 2025 in a Family Health Center and two Public Education Centers in Antalya, Turkey. Data were collected at baseline and week five using the Health Belief Model Scale for Preventing SHS Exposure Behaviors, actual and perceived risk levels of exposure, urine cotinine test kits, and the Thirdhand Smoke (THS) Beliefs Scale. Results: All interventions significantly improved beliefs about SHS exposure (p .05). No significant differences were found among groups in the concordance between actual and perceived risk (F (2, 89) = 0.557, p = 0.575).