Makine imalat sektöründe kullanılan takım uçları için yapay zekâ ile kestirimci bakım uygulamaları
Predictive maintenance applications with artificial intelligence for cutting tools used in machine manufacturing industry
- Tez No: 749853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ MORALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada verileri alınan makineler için anomali tespiti ile kestirimci bakım yaklaşımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın konusuyla ilgili literatür taraması yapılmıştır ve önceki çalışmalara ait görüşler açıklanmıştır. Makinelerin devam eden ömründe gerçekleşen olası arızaları önlemek veya önceden gerçekleşebilecek hatalardan haberdar olabilmek için, çalışmak istenen makinenin verileri toplanıp, belirli türlerde anomali tespiti yapılıp anomali durumlar tespit edilerek bu sayede gelecekte geçekleşebilecek olası arızalardan kaçınılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, predictive maintenance approach with anomaly detection was carried out for the machines whose data were taken. A literature review on the subject of the study was conducted and the opinions of previous studies were explained. In order to prevent possible malfunctions in the ongoing life of the machines or to be aware of the errors that may occur in advance, the data of the machine desired to work is collected, certain types of anomaly are detected, anomaly situations are detected, and thus possible malfunctions that may occur in the future are tried to be avoided.