Elektrik sayacı bilgileri ile kaçak elektrik kullanımının esnek hesaplama metodları ile tespiti
Detection of leakage electricity use with electric meter information by flexible calculation methods
  1. Tez No: 749922
  2. Yazar: ZEMZEM TUBA İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASARİ KARCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde elektrik abonelerinin aylık elektrik tüketim değerleri kullanılarak kaçak elektrik kullanma olasılığı yüksek olan abonelerin tespit edilmesi ve kaçak kullanım oranlarının bulunması hedeflenmiştir. Kaçak elektrik kullanıcılarının tespiti için Octave ortamında genetik algoritma kullanılarak iki farklı metot geliştirilmiştir. Birinci yöntemde, tüm aboneler şüpheli kabul edilerek başlangıç popülasyonu oluşturulmuştur. İkinci yöntemde ise abonelerin tüketim değerlerinin istatistiksel verileri kullanılarak ortalamanın çok altında tüketim değerine sahip aboneler şüpheli abone kabul edilerek başlangıç popülasyonu oluşturulmuştur. Geliştirilen metodların başarımı abonelerin 6, 12 ve 18 aylık tüketim değerlerini kullarak benzetimlerle hesaplanmış ve tablolar halinde sunulmuştur. Yapılan çalışmada, abonelerin kaçak elektrik kullanım oranlarının aylara göre sabit kaldığı varsayılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda abonelerin elektrik tüketim değerlerinin istatistiksel verilerinin kullanılmasının başarım üzerindeki etkisinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the subscribers with a high probability of using illegal electricity by using the monthly electricity consumption values of the electricity subscribers and to find the illegal usage rates. Two different methods were developed by using genetic algorithm in Octave environment for the detection of illegal electricity users. In the first method, all subscribers were considered suspicious and the initial population was formed. In the second method, using the statistical data of the consumption values of the subscribers, the subscribers with a consumption value far below the average are considered suspicious subscribers and the initial population is formed. The performance of the developed methods has been calculated by simulations using the 6, 12 and 18 monthly consumption values of the subscribers and presented in tables. In the study, it was assumed that the illegal electricity usage rates of the subscribers remained constant according to the months. As a result of the study, it has been seen that the use of statistical data of electricity consumption values of subscribers has a high effect on performance.