Kemalpaşa (Artvin) ilçesi'nde 1 ve 2 boyutlu entegre hidrolik model ile taşkın yayılım haritalarının üretilmesi
Production of flood inundation maps with 1 and 2 dimensional integrated hydraulic model in Kemalpaşa (Artvin) district
  1. Tez No: 749949
  2. Yazar: EMİNE EDA ÇANTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünya genelinde yaygın görülen doğal afetlerden biri olan taşkınlar, ciddi ekonomik zararlara ve ölümlere neden oldukları için yıkıcı etkiye sahiptirler. Ülkemizde de depremlerden sonra en çok can ve mal kaybına neden olan doğal afet taşkındır. Taşkınların önceden tahmin edilmesi, ekonomik zararların ve can kayıplarının önüne geçilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte olası bir taşkında nerelerin, ne kadar ve kaç metre derinlikte su ile kaplanacağının belirlenmesi için birçok taşkın modelleme yazılımı geliştirilmiştir. Bu çalışmada, Artvin ilinin Kemalpaşa ilçesinde bulunan Çam, Karaosmaniye ve Köprücü Dereleri için Q50, Q100, Q500 ve Q1000 taşkın tekerrür debilerine göre taşkın analizleri yapılmış ve taşkın yayılım alanları belirlenmiştir. Taşkın modellemesi için gerekli geometrik verilerin hazırlanması ve sonuçların haritaya dönüştürülmesi ArcGIS yazılımı ile yapılırken, hidrolik modelleme ise HEC-RAS yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Modelleme sonucunda farklı tekerrür debileri için taşkın yayılım ve taşkın derinlik haritaları üretilmiştir. Buna göre, ilgili taşkın tekerrür debilerinde çalışma alanında maksimum su yüksekliğinin 4,316 m ile 5,244 m arasında değiştiği, toplam taşkın yayılım alanın 148.800,12 m2 ile 333.167,96 m2 arasında olduğu, taşkından etkilenen yapı sayısının ise 41 ile 95 adet arasında olduğu tespit edilmiştir. Üretilen haritaların, çalışma bölgesindeki olası taşkınların önlenmesi ve/veya hasarlarının en aza indirilmesi için alınacak tedbirlere altlık oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Floods, one of the most common natural disasters around the world, have devastating effects as they cause serious economic damage and deaths. In our country, after earthquakes, flood is the natural disaster that causes the most loss of life and property damage as well. Predicting floods is very important in terms of preventing economic damages and loss of lives. With the development of technology, many flood modeling software has been developed for determining where, how much and how many meters deep the water will be covered in a possible flood. In this study, flood analyzes were made for Çam, Karaosmaniye and Köprücü Streams in Kemalpaşa district of Artvin province based on the Q50, Q100, Q500 and Q1000 flood return discharges and flood inundation areas were determined. While preparing the geometric data required for flood modeling and transforming the results into maps was done with ArcGIS software, the hydraulic modeling was performed with HEC-RAS software. As a result of the modeling, the flood inundation and flood depth maps were produced for different flood return discharges. Accordingly, it was determined that the maximum water height in the study area of the relevant flood return discharges was between 4,316 m and 5,244 m, while the total flood inundation area was between 148,800.12 m2 and 333,167.96 m2 and the number of buildings affected by the flood was between 41 and 95. It is aimed that the produced maps might form a basis for the measures to be taken to prevent possible floods and/or minimize their damages in the study area.