Sermaye şirketlerinde bölünmede alacaklıların ve işçilerin korunması
Protection of creditors and employees in the case of division of capital companies
  1. Tez No: 749968
  2. Yazar: AZİZ GURUR AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE NUR BAĞRIAÇIK SİMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bir yeniden yapılandırma modeli olan ve günümüzde şirketler için değişen koşullara uyum sağlama hususunda çözümler sunan bölünme işlemi, günümüz ekonomik düzeni içerisinde şirketlerin çokça başvurduğu bir yoldur. Bölünme işlemine ilişkin mevcut düzenlemeler ve gerekçeleri incelendiğinde, bir taraftan yeniden yapılandırma işlemlerinin uygulanmasının kolaylaştırılması amaçlanırken diğer taraftan söz konusu işlemin niteliği ve barındırdığı riskler nedeniyle ortakların, alacaklıların ve işçilerin korunması amaçlanmıştır. Bu çalışmanın konusunu, sermaye şirketlerinde bölünmede alacaklıların ve işçilerin korunması oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde bölünme işleminin tanımı, bölünme işlemine hakim olan ilkeler, şirketleri bölünmeye teşvik eden nedenler, bölünmenin türleri, bölünme süreci ve bu süreçte yapılması gerekenler ile bölünmeye katılan şirketlere, ortaklara ve alacaklılara genel ve kapsamlı bir koruma sağlayan sorumluluk davası incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde bölünmede alacaklıları koruma amacı çerçevesinde öngörülen müesseseler üzerinde durulacaktır. Bu bağlamda, bölünme sürecinde ve sonrasında alacaklıları koruyucu özel ve genel hükümler ayrıntılı şekilde incelenmiş, diğer taraftan şahıs şirketlerinin bölünmesine izin verilmemesi ve alacaklılara inceleme hakkı tanınmaması konuları da ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen bölünmede işçilerin korunmasına ilişkin hükümler, 4857 Sayılı İş Kanunu ve diğer Kanunların ilgili hükümleriyle karşılaştırılmak suretiyle kapsamlı bir şekilde ele alınmış, bu bağlamda işçileri koruyucu hükümlerde yer alan eksiklikler değerlendirilerek, değişiklik önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The process of division which is a restructuring model offering solutions to the companies regarding the adaptation of changing conditions has been typically preferred by the companies within today's economic order. When the existing regulations and grounds with regard to the process of division are examined, it is intended to simplify the implementation of restructuring transactions as well as to protect shareholders, creditors and employees due to the nature of the said transaction and the risks involved. This study focuses on the protection of creditors and employees in the case of a division of capital companies. The first part of the study is comprised of a definition of the division transaction, principles concerning the division transaction, reasons encouraging companies to undergo division, types of division, division process and what needs to be done during such process and a liability case that provides general and comprehensive protection to companies, shareholders and creditors involved in the division. The second part of the study will emphasize upon means stipulated within the framework of the intention of protecting creditors. In this context, special and general provisions intended to protect creditors during and after the division process have been examined in detail, and other matters such as granting permission of demerger for private companies and giving creditors the right of examination have been addressed, too. The final part of the study addresses provisions regarding the protection of employees in connection with the division referred to in the Turkish Commercial Code, Act No. 6102 in detail through comparison with the Labour Act No. 4857 and relevant provisions of the other Laws, and suggestions for amendments are presented, evaluating deficiencies included in provisions regarding the protection of employees in this context.