Mehmet Türker'in hayatı, sanatı ve eserleri
A review on Mehmet Türker's life, art and works
- Tez No: 749978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Binlerce yıldır farklı coğrafyalarda varlığını sürdüren Türklerin kültürel birikimine, köklü geçmişine ve bugününe dair tarih, edebiyat, sosyoloji başta olmak üzere sosyal bilimlerin her dalında birbirinden kıymetli eserler verilmiştir. Türkoloji sahasında da gerek akademik gerekse popüler eserlerin ciddi bir yekûnu bulunmaktadır. Bu noktada genelde Balkan sahası özelde ise Bulgaristan Türk Edebiyatı üzerine akademik-popüler çalışmaların nicelik ve nitelik olarak son yıllarda arttığını görülmektedir. Kaleme alınan bu çalışma ile üzerine akademik bir çalışma yapılmamış olan, kökü o topraklarda bulunan yazar Mehmet TÜRKER'in hayatı hakkında bilgiler verilerek eserleri tahlil edildi ve incelendi. Çalışma sonucunda edebiyatın roman, hikâye ve hatırat türlerinde eserler veren yazarın tarihe not düşer mahiyette çoğu zaman gerçek mekân ve kişileri merkezine aldığı görülmektedir. Bu anlamda bazı edebî eserlerin tarihe yardımcı birer kaynak olduğu gerçeği de bir kez daha ortaya çıkmıştır diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Valuable works have been given in all branches of social sciences, especially history, literature and sociology, regarding the cultural background, deep-rooted and glorious past and present of the Turks, who have existed in different geographies for thousands of years. At this point, we see that academic-popular studies on the Balkan field in general and Bulgarian Turkish Literature in particular have increased in quantity and quality in recent years. With this study, we tried to analyze the works of Mehmet TÜRKER, who has not been studied academically, and whose roots are in those lands, by giving information about his life. As a result of our study, we saw that the author, who produces novels, stories and memoirs in literature, often focuses on real places and people, making a note of history. In this sense, we can say that the fact that some literary works are an auxiliary source to history has emerged once again.