Osmanlılar'da batılı anlamda resmin gelişim evreleri
  1. Tez No: 43766
  2. Yazar: AYŞE DİLEK ERKARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA KINIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
VI ÖZET Osmanlılara Batılı anlamda resmin girmesi ilk Fatih Sultan Mehmet dönemine rastlar. Fatih döneminde İstanbul'a yabancı ressamlar getirtilmiş ve bunlar çeşitli eserler vermişlerdir. Fatih devrinin bu hoşgörülü ve yeniliğe açık tutumu n. Beyazıd zamanında dini taassubun artması nedeniyle durmuştur. Fatih'ten sonra sanatta batılılaşma süreci ikinci kez ve gerçek anlamda Lâle Devriyle olmuştur. O dönemdeki siyasi gelişmeler, Osmanlı devletini dışa açılmaya, daha doğrusu Batıya yönelmeye zorlamıştır. Batı ile olan bu ilişkiler sonucu Osmanlı devletinin siyasi hayatı ve idari örgütlerinde olduğu kadar, toplumsal ve kültürel varlığında da yavaş yavaş değişimler olmuştur. Asıl maksat ve amaç olmadığı halde yenileşme hareketleri, Osmanlılarda sanatı etkilemiş ve yenileşmenin gelişmesinden daha geniş oranda Batı sanatı Osmanlı'ya girmiştir. Batı resminin kendine özgü olan derinlik, uzaklık, gölgeleme, tonlama, kütle, hareket, kişilik gibi nitelikleri Osmanlı'da birbirinden bağımsız olarak vurgulanmış; ancak XIX.yüzyılın ikinci yarısında Batı resminin kuralları olarak tümüyle ele alınmış ve tuval üzerine yağlıboya tekniğinde tablolar yapılmıştır.Vİİ Bu süreç içerisinde batılı ressamlar Türkiye'ye gelerek resimler yapmaya başlamışlar, Türklerden de Mühendishane ve Harbiye Mektebi'nden mezun olanlar Paris'te eğitim ve öğretim için kurulan Mekteb-i Osmaniye'ye gönderilmişlerdir. Bunların içinde resme ilgisi olanlar Paris'te meşhur ressamların atölyelerinde veya Paris Güzel Sanatlar Okulu'nda resim eğitimi almışlardır. Bunlardan Ferik ibrahim Paşa, Ferik Tevfık Paşa, Hüsnü Yusuf, Servili Ahmet Emin, Süleyman Seyid, Şeker Ahmed Paşa ve Osman Hamdi ilk akla gelenlerdir. Bunlardan başka İbrahim Çallı, Nazmi Ziya, Hikmet Onat, Feyhaman Duran, Avni Lifij, Sami Yetik, Ruhi Arel, Namık İsmail, Mehmet Ali Laga, Halil Paşa, Hasan Vecih Bereketoğlu gibi ressamlarımız da Türk resim sanatının gelişmesinde önemli rol oynamışlardır. Türk resim sanatında minyatürden Batılı anlamda yağlıboya resme geçiş bu süreç içerisinde olmuştur. Batı biçimindeki resim önce kitap resimlerinde etkisini göstermiş, sonra seyircisini saray dışında da bulabilen duvar resimlerine dönüşmüştür. Bu dönem toplumsal ve kültürel koşullar altında sanatta yeni bir anlayışa geçmenin bir gerileme değil, kaçınılmaz bir değişim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Vİİİ ABSTRACT It is the Fatih Sultan Mehmet's era when painting, in Western sense, was handled among the Ottomans. In Fatih's period, some foreign painters came to Istanbul and they produced various works of art. That modest and renovative attitude of the Fatih era has stopped due to the increasing religious fanaticism in Beyazıt II rein. Following Fatih, the westernization process in art, for the second time and its real sense, has started with Lâle Era. The political conditions of that era has forced the Ottoman empire to become renovative and, indeed, to direct itself towards west. As a result of the relationships with west, some gradual changes have been seen both in the political life and in management institutions of the Ottoman empire and also in its social and cultural existence. Although the renovation movements were not the main objective, they affected art in the Ottomans and, more than the development of renovation, western art has been integrated into the Ottomans. The characteristics of western painting such as depth, distance, overshadowing, tone, block, movement and personality, have been seen as independent of each other in the Ottomans. However, in the second half of the 19th century the rules of the western painting were treated as a whole and some paintings were created by applying the oil painting technique on canvas.IX Throughout that process, western painters have come to Turkey and started their paintings. Among the Turkish painters, those who have graduated from Miihendishane and Harbiye were referred to Mekteb-i Osmaniye which was established for education in Paris. Some of those who were interested in painting had their painting education in the studios of the famous painters in Paris or in Paris Fine arts School. Among those are Ferik Ibrahim Paşa, Ferik Tevfik Paşa, Hüsnü Yusuf, Servili Ahmet Emin, Süleyman Seyid, Şeker Ahmet Paşa and Osman Hamdi. A part from those Turkish painters like İbrahim Çallı, Nazmi Ziya, Hikmet Onat, Feyhaman Duran, Avni Lifij, Sami Yetik, Ruhi Arel, Namık İsmail, Mehmet Ali Lapa, Halil Paşa, Hasan Vecih Bereketoğlu have also played a significant role in the development of Turkish painting art. In Turkish painting art, the transition to oil painting in the western sense from miniature has taken place within this procoss. The painting in the western sense has been influential first in the book illustrations and then has transformed into the frescos that can find potential audiance outside the palace. That particular era has shown us that having a new understanding of art under certain social and cultural circumstances was not a regression, rather it was an inevitable transformation.