Dental implant tedavisi uygulanan hastaların farkındalık seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of awareness levels of patients who underwent dental implant treatment
- Tez No: 749989
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN DURMUŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmanın amacı; dental implant tedavisi uygulanan hastaların bilgi seviyesi ve farkındalıklarının ölçülmesidir. Çalışmamız, Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na ilk defa dental implant tedavisi uygulanması amacıyla başvuran 112'si kadın ve 88'i erkek olmak üzere toplamda 200 hasta üzerinde yürütülmüştür. Anket formunun birinci bölümünde araştırmaya katılan kişiler hakkında demografik bilgiler ikinci bölümünde dental implant tedavisi ile ilgili hastaların tercihlerini değerlendirmek 20 adet soru sorulmuştur. Sonuç olarak dental implant tedavisi, uzun bir süredir klinik dişhekimliği uygulamalarının ön saflarında yer almaktadır. İmplant tedavisinin başarı oranının artmasıyla birlikte, daha fazla hasta, eksik dişlerin tedavisi için dental implantlarını tercih ediyor. Toplumda gelişmiş bir tedavi modalitesinin farkındalığının artması, kabul edilebilirliğinin önünü açmaktadır. Hasta popülasyonundaki farkındalık düzeyini değerlendirmek için yapılan anketler, gelecekteki yaklaşıma karar vermede her zaman kullanışlıdır. Dental implant farkındalığı ve hastaların bilgi düzeyleri konusunda pek çok araştırma yapılmış olmasına rağmen, Türkiye'de dental implantlar hakkında hasta farkındalığı konusunda sınırlı veri bulunmaktadır. Bu tür bir anket, hastanın belirli bir tedavi yöntemine yönelik farkındalık düzeyi, bilgisi, kabulü ve zihniyeti hakkında veri sağlar.
Özet (Çeviri)
The aim of the study; It is the measurement of the level of knowledge and awareness of patients undergoing dental implant treatment. Our study was carried out on a total of 200 patients, 112 women and 88 men, who applied to Selcuk University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery for the first time for dental implant treatment. In the second part of demographic information, 20 questions were asked to evaluate the preferences of patients regarding dental implant treatment. As a result, dental implant treatment has been at the forefront of clinical dental practice for a long time. With the increasing success rate of implant treatment, more patients are choosing dental implants for the treatment of missing teeth. Increasing awareness of an advanced treatment modality in society paves the way for its acceptability. Questionnaires to assess the level of awareness in the patient population are always useful in deciding the future approach. Although many studies have been conducted on dental implant awareness and patients' knowledge levels, there is limited data on patient awareness about dental implants in Turkey. This type of survey provides data on the patient's level of awareness, knowledge, acceptance and mindset for a particular treatment method.