Aspergillus niger fermantasyonu ile elma posası, melas ve peyniraltı suyundan fungal sitrik asit üretimi
Fungal citric acid production by Aspergillus niger of apple pomace, molasses and whey
  1. Tez No: 749988
  2. Yazar: HASAN GEVREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULHATTİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışması, hayvansal ve bitkisel gıda atıklarından mikrobiyal fermantasyon yolu ile sitrik asit üretimi gerçekleştirmek ve sitrik asit üretimi üzerine fermantasyon ortamının nem düzeyinin etkisini araştırmak için yürütülmüştür. Tez çalışmasında elma posası, melas ve peynir altı suyu A. niger küfü kullanılarak %80, %85, %90 ve %95 nem düzeylerinde fermente edilmiştir. Bu çalışmada fermantasyon içeriğinin nem düzeyi peynir altı suyu ile sağlanmıştır. Tez çalışmasının ikinci safhasında sitrik asit üretimi üzerine su yerine peynir altı suyu kullanımının etkisi araştırılmıştır. Bu aşamada, peynir altı suyu ve ultra saf su ile %85 nem içeriği sağlanan iki ayrı fermantasyon yürütülmüştür. Tüm fermantasyon denemeleri 19 gün sürmüş ve 0., 5., 8., 11., 14. ve 19. günlerde numuneler alınarak sitrik asit üretimi, su aktivitesi, kuru madde, pH, titrasyon asitliği ve CO2 tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out to produce citric acid from animal and plant food wastes by microbial fermentation and to investigate the effect of the humidity level of the fermentation medium on citric acid production in the thesis study apple pulp molasses and whey were fermented using A. niger mold at %80, %85, %90 and %95 moisture levels. In this study the moisture level of the fermentation content was provided with whey. In the second phase of the thesis the effect of using whey instead of water on citric acid production was investigated. At this stage two separate fermentations were carried out with 85% moisture content with whey and ultrapure water. All fermentation trials lasted for 19 days and samples were taken on the 0th,5th,8th,11th,14th and 19th days to determine citric acid production, water activity dry matter, pH, titration acidity and CO2.